Yeşil Yol Projesi ve ekoturizm: Giresun örneği
Green Road Project and ecotourism: The case of Giresun
- Tez No: 781292
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HİKMET KURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Coğrafya, Kamu Yönetimi, Turizm, Geography, Public Administration, Tourism
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kapadokya Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim, Öğretim ve Araştırma Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kent, Çevre ve Yerel Yönetimler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Son dönemlerde dünya üzerinde artan nüfus , sanayileşme ve artan kentleşme ile birlikte insanlar farklı turizm aktivitelerine ilgi göstermeye başlamışlardır. İnsanlar turizmin vazgeçilmezi olan deniz, kum ve güneş yerine daha çok doğa iç içe olabilecekleri ekoturizm faaliyetlerine yönelmişlerdir. Bu çalışmanın amacı; Giresun'un ekoturizm potansiyelinin yeşil yol projesi sonrasında var olacak olan potansiyeline yönelik sorgulamasını yaparak Giresun ilinin ekoturizm potansiyelini ortaya çıkarmaktır. Çalışmamızda nitel araştırma yöntemi kullanılmıştır. Yeşil Yol projesi hala tartışılmaya devam etmektedir. Bunun sebebi ise özellikle yürütülen projelerin halka tam olarak yansıtılamaması olabilir. Özellikle yapılacak olan yolların bölgenin dokusuna zarar vereceği, bu yollar üzerinde kurulacak olan tesisler ve oteller ile birlikte bölgenin imara açılacağı ve sit alanlarının zarar göreceği, yine bununla birlikte bölge içerisinde yapılacak olan tesisler ile birlikte bu bölgede faaliyet gösteren küçük esnafların zarar göreceği, yapılacak 2600 km'lik yol üzerindeki güzergâh üzerinde yapılacak olan tesislerin, akaryakıt istasyonlarını, yol yapım-onarım birimlerinin, otel ve tesislerin hem bölgenin dokusunu hem de bölgedeki yaşamı olumsuz etkileyeceği hala tartışılmaya devam etmektedir. Bu nedenle bölge içerisinde yürütülen faaliyetlerde araştırmamızda bulunan önerilerin dikkate alınması yapılan projenin hem halka anlatılması hem de bitmesi açısından önem arz edebilir.
Özet (Çeviri)
With the increasing population rates, industrialization and increasing urbanization in the world, people have started to show interest in different tourism activities. Instead of sea, sand and sun, which are indispensable for tourism, people have started to turn to ecotourism activities where they can be more intertwined with nature. With the planned green road project, it is desired to ensure the connection of Giresun province with other provinces and plateaus. In this way, more tourists will be able to reach the ecotourism resources of the region. The aim of this study; It is to reveal the ecotourism potential of Giresun province by questioning the ecotourism potential of Giresun about the potential that will exist after the green road project. Qualitative research method was used in our study. The Green Road project is still being discussed. The reason for this may be that the projects carried out are not fully reflected to the public. In particular, the roads to be built will damage the texture of the region, the facilities and hotels to be built on these roads, the region will be opened for zoning and the protected areas will be damaged, however, the facilities to be built in the region and the small tradesmen operating in this region will be damaged. It is still being discussed that the facilities, fuel stations, road construction-repair units, hotels and facilities to be built on the route on the .For this reason, considering the suggestions in our research in the activities carried out in the region may be important in terms of both explaining the project to the public and ending it