Green Road Project from an environmental justice perspective: Stakeholders, alternatives and conflicts
Çevre adaleti perspektifinden Yeşil Yol Projesi: Paydaşlar, alternatifler ve çatışmalar
- Tez No: 746990
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CEM İSKENDER AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Turizm, Public Administration, Tourism
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Çevre Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çevre Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Turizm ve çevre arasında iki yönlü bir etkileşim vardır. Turizm, doğayı birçok yönden ana kaynak olarak kullanır ve bu nedenle pek çok turizm türü, varlığını sürdürebilmek için çevreye bağımlıdır. Öte yandan turizmin hem arazi hem de kaynak kullanımı, atık üretimi ve karbon emisyonları açısından çevre üzerinde ciddi olumsuz etkileri bulunmaktadır. Genel olarak bu olumsuz etkiler, turizm politikaları oluşturulurken gerektiği gibi dikkate alınmamakta, hatta birçok durumda kasıtlı olarak göz ardı edilmektedir. Ekonomik faydalar uğruna doğa kurban edilmekte, bu da dünya çapında birçok sosyo-çevresel çatışmaya neden olmaktadır. Bu tez Doğu Karadeniz Yeşil Yol Projesi etrafındaki sosyo-çevresel çatışmayı değerlendirmekte ve bölgedeki paydaşların tutumlarını ortaya çıkarmayı amaçlamaktadır. Yaylalar arasındaki zorlu ve güvensiz ulaşım sorununa çözüm olarak geliştirilen Yeşil Yol Projesi, DOKA (Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı) tarafından“…sekiz ilin önemli yaylalarını ve turizm merkezlerini birbirine bağlayan ve bölgeye gelen yerli ve yabancı turistlerin belirlenen güzergâh boyunca güvenli konforlu bir şekilde seyahat etmesine imkan sağlayan bir turizm projesi”olarak tanımlanmaktadır (DOKAP, p.24, 2016). Ancak bu boyutta bir proje, çok fazla paydaşı olumsuz etkilemekte ve çevre adaleti prensipleri gözetilmediğinde derin ayrışmalara sebep olmaktadır. Bu da yerel düzeyde ekolojik dağılım çatışmalarına neden olmakta ve kapsayıcı, adil ve sürdürülebilir bir turizm uygulamasını engellemektedir.
Özet (Çeviri)
There is a two-way interaction between tourism and environment. On the one hand, many forms of tourism depend on the environment and natural beauties in order to sustain themselves and use the nature as the main resource in many aspects; and on the other hand, it has drastic negative impacts on the environment both in terms of land and resource use, waste generation, and carbon emissions. In general, these adverse impacts are not taken into consideration properly when tourism policies are formulated, or they are even ignored on purpose in many instances and nature is sacrificed in favor of economic benefits, causing many socio-environmental conflicts around the world. At this background, this thesis assesses the socio-environmental conflict around the Eastern Black Sea Green Road Project and aims to reveal the attitudes of the stakeholders in the region. The Green Road Project was developed as a solution to the difficult and unsafe transportation problem between the plateaus and is put forward by DOKA (Eastern Black Sea Development Agency) as connecting“…the important plateaus and tourism centers of eight provinces and [allowing] domestic and foreign tourists coming to the region to travel along the determined route in an improved physical structure”(DOKAP, p.24, 2016). This thesis reveals that national tourism policies and implementations focus rather on the economic dimension and mostly ignoring ecological distribution and the procedural justice issues. This in turn causes local level ecological distribution conflicts and prevents an encompassing, just, and sustainable tourism practice.