Koroner yavaş akım ve kan grubu arasındaki ilişki
Relationship between ABO blood group and coronary slow flow
  1. Tez No: 781328
  2. Yazar: BİRSEN GÜLKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YÜCEL BALBAY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Türkiye Yüksek İhtisas Eğt. ve Arş. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kardiyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Amaç: Koroner yavaş akım ile ABO kan grubu arasındaki ilişkiyi incelemeyi amaçladık. Hastalar ve Yöntem: Bu çalışma Türkiye Yüksek İhtisas Hastanesi Kardiyoloji Kliniğinde Ekim 2007- Aralık 2013 tarihleri arasında yapılmış olan koroner anjiografilerin retrospektif taranması ile yapılmıştır. Çalışmaya, koroner yavaş akım saptanan 98 hasta ve normal koroner akım saptanan 100 hasta alındı. Hastaların TIMI kare sayıları Gibson ve ark. tarafından tanımlanan yöntemle belirlendi. Tüm hastaların kan grubu Megadiagnostic classic Id-gelstatiol cihazı ile çalışıldı. Bulgular: Her iki grup arasında demografik özellikler ve biyokimyasal parametreler açısından anlamlı fark bulunmadı. Koroner yavaş akım grubundaki hastaların %64'ü, normal koroner akım grubundaki hastaların %70'i non-0 kan grubuna sahip idi (p: 0,450). Koroner yavaş akım grubunda A kan grubu sıklığı daha fazla olmakla birlikte, her iki grup arasında kan grubu dağılımı açısından anlamlı fark bulunmadı. Sonuç: Benzer endikasyonlar ile KAG yapılmış hastalar arasından seçilen KYA grubu ile NKA grubu arasında ABO kan grubu dağılımı açısından anlamlı farklılık bulunamamıştır. Ancak KYA hastalarının alt grup analizinde, A kan grubunun daha fazla olduğu tespit edilmiştir. KAH'ın bir altgrubu olarak kabul edilen KYA grubunda, non sıfır kan grubunun daha fazla tespit edilmesi koroner arter hastalığında olduğu gibi sıfır kan grubunun KYA'a karşı koruyucu bir faktör olarak yorumlanmasına neden olabilir. Fakat, bu yorumu yapabilmek ve kan grubunun KYA için öngördürücü bir parametre olarak kullanılmasını önerebilmek için daha geniş ölçekli çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Aim: We aimed to investigate the relationship between ABO blood group and coronary slow flow. Patients and Methods: The present study was performed in cardiology clinic of TYİH between October 2007 to December 2013 with retrospective screening of coronary angiography of 98 patients with coronary slow flow (CSF) and 100 controls. TIMI frame count were calculated for each coronary angiogram by previously reported criteria by Gibson et al. Blood groups of the patients was determined with the Megadiagnostic classic ID-gelstatiol device. Results: Baseline demographic characteristics and biochemical analyses were not significantly different between groups. 64% of patients with slow coronary flows and 70% of patients with normal coronary flows had non-0 blood group (p:0,450). Although in the coronary slow flow group frequency of A blood group was more prominent, ABO blood group distribution was not significantly different between two groups. Conclusion: Between coronary slow flow and normal coronary angiograms there is not significantly difference in terms of the distribution of ABO blood group. However, the analysis the subgroup of patients with coronary slow flow, A blood group have been found to be more prominent. In the CSF group which can be considered as a subgroup of coronary artery disease, non-0 blood group seems to have a relationship with coronary artery disease and 0 blood group seems as a protective factor against CSF. But, in order to make this interpretation and suggest ABO blood group to be used as a predictive parameter for CSF, large-scale studies are needed.