Infinite graphs and recursive structures
Sonsuz graflar ve özyineli yapılar
  1. Tez No: 781329
  2. Yazar: HAJIR SHAKIR MAHMOOD MAHMOOD
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CELALETTİN KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Cebir ve Sayılar Teorisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu çalışmanın hazırlanmasında kullanılan başlıca kaynak, Diestel'in (2017)“Graph Theory”kitabıdır. Bu tez esas itibariyle,“sonsuz graflar”konusunu anlamak ve anlatmak için, söz konusu kitabın sekizinci bölümünün çalışılmasından ibarettir. Fakat tabi ki mevzubahis kitabın herhangi bir kısmı aynen alıntılanmamış, kendi sözcüklerimiz ve kendi cümlelerimizle bir çalışma ortaya konulmuş ve bir yandan bazı çok zorlu veya teknik ispatlar atlanırken, diğer yandan kitabın okuyucuya bırakılan bazı kısımları şerh edilerek konu daha anlaşılır bir şekilde sunulmuştur. Bunlara ek olarak, kaynaklar kısmında listelenmiş olan makalelere de başvurulmuştur. Ana hatlarıyla özetlemek gerekirse: Birinci bölümde, mevzubahis kitabın birinci bölümü kullanılarak, esas konunun anlaşılabilmesi için ön şart durumunda olan graf teorinin temel tanım ve teoremleri işlenmiştir. İkinci bölümün ilk alt bölümünde, sonsuzluk kavramının graf teorideki karşılığı, bununla ilgili temel kavramlar, teknikler ve teoremler çalışılmıştır. İkinci alt bölümünde, bağlantılı sonsuz graflarda, sonsuzluğun temelde birbirinden farklı iki farklı yönünün olduğu gerçeğinden hareketle, yollar, ağaçlar ve endler tanıtılmış ve ilgili sonuçlar çalışılmıştır. Üçüncü alt bölümünde, bütün sayılabilir grafların sınıfında bir evrensel grafın olup olmadığı ve hangi sayılabilir grafların homojen olduğu sorularına cevap aranmıştır. Dördüncü ve son alt bölümünde ise, sonsuz graflar ile ilgili teoremleri ispat etmek için tümevarım kullanmayı mümkün hale getiren, bir graf ailesini özyineli olarak tanımlama konusu ele alınmıştır. Tezin üçüncü, sonuç ve öneriler bölümünden önceki son bölümünde ise, mevzubahis kitabın sekizinci bölümünün notlar kısmı kullanılarak, tezin konusu ile ilgili kısa bir literatür taraması sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The main source used in the preparation of this study is Diestel's (2017)“Graph Theory”book. This thesis mainly consists of studying the eighth chapter of the aforementioned book to understand and explain the subject of“infinite graphs”. But of course, no part of the mentioned book has been quoted exactly, a study has been put forward with our own words and our own sentences; and on the one hand, some very difficult or technical proofs were skipped, on the other hand, some parts of the book that were left to the reader were explained and the subject was presented more understandably. In addition to these, the articles listed in the references were also consulted. To summarize in outline: In the first chapter, basic definitions and theorems of graph theory, which are the prerequisites for understanding the main subject, are covered by using the first chapter of the aforementioned book. In the first section of the second chapter, the equivalent of the concept of infinity in graph theory, the basic concepts, techniques, and theorems related to it are studied. In the second section, starting from the fact that there are two fundamentally different aspects of infinity in the connected infinite graphs, roads, trees and ends are introduced and the related results are studied. In the third section, answers are sought to the questions of whether there is a universal graph in the class of all countable graphs and which countable graphs are homogeneous. In the fourth and the last section of the second chapter, the issue of defining a family of graphs as recursive, which makes it possible to use induction to prove theorems about infinite graphs, is discussed. In the third chapter of the thesis, before the conclusions and recommendation chapter, a brief literature review on the subject of the thesis is presented by using the notes section of the eighth chapter of the mentioned book.