Çanakkale'de meydana gelmiş olan doğal afetler ve risk azaltma çalışmaları
Natural disasters occurred in Canakkale and risk reduction studies
  1. Tez No: 663003
  2. Yazar: SAİT ÇİFÇİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TOLGA BEKLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Doğal Afetlerin Risk Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Afet, kurum ve kuruluşların bir araya gelerek belirli görevleri doğrultusunda hareket etmesini gerektiren, insanları ve diğer canlıları etkileyen, yaralayan veya öldüren, ekonomik kayıplar doğuran doğal ve insan kaynaklı olaylara denilmektedir. Afetlerin meydana gelme zamanı belirsiz olduğundan her an hazırlıklı olunması gerekmektedir. Afetlere hazırlıklı olma evresine geçilebilinmesi için de toplum bilinçlendirilmeli, planlama sağlanmalı ve bu doğrultuda yönlendirilmelidir. Afet öncesinde alınan önlemler ve afet anında yapılacakların bilinmesi can ve mal kaybının asgari düzeye inmesini sağlar. Afetlere karşı önlemlerin alınması ve görevlerin uygulanması iyi bir planlama ile mümkün olmaktadır. Planlamaya sahip olunmayan hallerde, afetlerden zarar görebilme riski ortaya çıkmaktadır. Risk, bir tehlike veya olayın cana ve mala zarar verme ihtimalidir. Risk yönetimi ise zarar verme ihtimali olan tehlikelere karşı bireyleri bilgilendirmek, kontrolü elde tutmaktır. Ülkemizde afetler nedeniyle verilen kayıplar oldukça fazladır. Bu nedenle önlemlerin alınması, halkın bilinçlendirilmesiyle mümkündür. Afet kavramı denilince akla ilk olarak deprem gelse de ülkemizde farklı türlerde afetlerde görülmektedir. Çanakkale'de en çok gerçekleşen doğal afetler deprem, sel, yıldırım düşmesi, heyelan, orman yangınlarıdır. Yapacağımız bu çalışmada Çanakkale'de gerçekleşen doğal afetleri tanımlayarak bu doğal afetlerdeki can ve mal kayıplarını risk azaltma çalışmalarıyla en az seviyede gerçekleşmesini sağlamaktır. Bu amaca ulaşmak için birinci bölümünde afet yönetimi ve risk azaltma ile ilgili temel tanım ve kavramlar açıklanmış, bazı seçilmiş ülkelerin afet yönetim sistemleri değerlendirilecek ve Çanakkale'de afet yönetim sisteminin hukuki, kurumsal ve mali yapısı incelenmiştir. Sonraki bölümde ise saha çalışmasında anketler yapılacak ve bu anketler sonucunda alınacak geri bildirimler değerlendirilecektir.
Özet (Çeviri)
Disasters are natural and human-induced events that require institutions and organizations to come together and act in accordance with their specific duties that affect, injure or kill people and other living things, and cause economic losses. Since the time of disasters is uncertain, it is necessary to be prepared at all times. In order to start the disaster preparedness phase, the society should be made aware, planning should be provided and should be guided in this direction. Knowing the precautions taken before the disaster and the actions to be taken during the disaster ensures that the loss of life and property is minimized. Taking precautions against disasters and implementing tasks is possible with a good planning. In cases where there is no planning, there is the risk of being damaged by disasters. Risk is the likelihood of a hazard or event causing harm to life and property. Risk management, on the other hand, is to inform individuals about the dangers that may cause harm and to keep control. Losses caused by disasters in our country are quite high. Therefore, taking precautions is possible by raising public awareness. Although earthquakes are the first to come to mind when the concept of disaster is mentioned, it is seen in different types of disasters in our country. The most common natural disasters in Çanakkale are earthquakes, floods, lightning strikes, landslides and forest fires. In this study, we will define the natural disasters that occur in Çanakkale and ensure that the loss of life and property in these natural disasters is realized at the minimum level with risk reduction studies. In order to achieve this goal, in the first part, basic definitions and concepts related to disaster management and risk reduction will bewas explained, disaster management systems of some selected countries will bewas evaluated and the legal, institutional and financial structure of the disaster management system in Çanakkale will be examined. In the next section, surveys will bewas conducted during the fieldwork and the feedback received from these surveys will be evaluated.