Mini hentbolcularda spor eğitim modelinin uygulanabilirliği: Bir eylem araştırması
Feasibility of sport education model on mini handball players: An action research
- Tez No: 781338
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİL İBRAHİM CİCİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Spor, Education and Training, Sports
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bu araştırmanın amacı, 12 hafta süren spor eğitim modeli sezonunun mini hentbol yaş kategorisindeki öğrenciler için uygulanabilirliğini araştırmaktır. Çalışma, nitel desenlerden eylem araştırması ile desenlenmiştir. 12 haftalık sürede ilk 2 hafta ön sezon olarak tasarlanmış, öğrencilerin hentbolu ve spor eğitim modelini tanımaları hedeflenmiştir. Çalışma, 2021-2022 eğitim öğretim yılında Kastamonu DSİ Spor Kulübü hentbol altyapı çalışmaları kapsamında oluşturulan sınıf ile yapılmıştır. Araştırmada, 10-11 yaş aralığında 19 kız ve erkek öğrencinin verisi kullanılmıştır. Mini hentbol sezonu boyunca öğretmenin alan notları, öğrenci günlükleri, web 2.0 aracı, zihin haritası ve gözlem yolu ile veri toplanmış, toplanan veriler temalara göre sınıflandırılarak çözümlenmiştir. Araştırmada alt amaçlar öğretmen ve öğrenci deneyimlerine göre dersi yeniden yapılandırmak, öğrencilerin yaş seviyesine uygun olarak spor dalını ve modelin uygulanabilirliğini araştırmak, öğrencilerde olumlu tutumlar geliştiren uygulamaların sınıf ortamına girmesini sağlamak, öğrencilerin ve öğretmenlerin gözünden modelin bir ders sezonu boyunca etkilerini gözlemektir. Sezon başında oluşturulan takımlar sezon boyunca değişmeden devam etmiş, modele özgü görevler ise her hafta farklı öğrenciler tarafından yapılmıştır. Her öğrenci çalışmada yer alan tüm görevleri almıştır. Araştırmada elde edilen bulgulardan, öğrencilerin spor eğitim modeli ile hentbol öğreniminde olumlu tutumlar geliştirdiği, modele özgü görev ve etkinliklerin öğrencilerin derse katılma isteğini artırdığı, modelin mini hentbol yaş kategorisinde uygulanılabilir olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This study aims to investigate the applicability of the 12-week sports education model with the students in the mini handball category. This study is designed with action research, one of qualitative design. This study lasts 12 weeks and the first two weeks are planned pre-season, aimed to make students familiarize handball and sports education model. The study was carried out during the 2021-2022 academic year with the handball youth class set up at the Kastamonu DSI Sports Club. The sample of this study is 10-11-year-old students, 19 boys and girls. During mini handball season, data have been collected from teacher's field notes, student's diaries, web 2.0 tool, mind maps and observations. Sub-objectives of this study; reconstruct lessons according to teacher's and student's experiences, providing that positive attitudes to enter the classroom atmosphere, observing the model towards a season from the teacher's and student's point of view. Teams have been formed at the beginning of the season and team members were the same during the season but duties peculiar to the model have been performed by different students. Duties have changed each week and students performed each duty. With findings from the study, it was concluded that students develop positive attitudes while learning handball using the sports education model, duties and activities peculiar to the model increase the willingness to participate in lessons, and the model is feasible for mini handball players.