Madde kullanım bozukluğu tanısı almış bireylerin madde bağımlılığı farkındalığı ve aile işlevsellikleri arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between substance addiction awareness and family functioning of individuals diagnosed with substance use disorder
- Tez No: 781345
- Danışmanlar: PROF. DR. SİBEL ASİ KARAKAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Psikiyatri, Nursing, Psychiatry
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Amaç: Madde kullanım bozukluğu tanısı almış bireylerin madde bağımlılığı farkındalığını, aile işlevselliklerini ve aralarındaki ilişkiyi değerlendirmek amacıyla yapılmıştır. Materyal ve Metot: Araştırmanın örneklemini Elazığ Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesi AMATEM kliniğinde Mayıs 2022 - Ekim 2022 tarihleri arasında tedavi gören ve araştırmaya gönüllü olarak katılmayı kabul eden hastalar oluşturmuştur. G*Power 3.1 analiz programı kullanılarak örneklem büyüklüğü 175 hasta olarak belirlenmiştir. Verilerin toplanmasında; kişisel bilgi formu, Madde Bağımlılığı Farkındalık Ölçeği ve Aile Değerlendirme Ölçeği kullanılmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde; yüzdelik ve frekans dağılımı, ANOVA testi, Mann Whitney U Testi, Kruskal Wallis-H Testi, LSD testi, Pearson Korelasyon Testi, Spearman's Korelasyon Testi kullanılmıştır. Bulgular: Bu çalışmada hastaların Madde Bağımlılığı Farkındalık Ölçeğinden aldıkları toplam puan ortalamasının 109.48±15.12, Aile Değerlendirme Ölçeğinde aldıkları toplam puan ortalamasının da 2.10±0.43 olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Purpose: It was conducted to evaluate the substance addiction awareness, family functionality and the relationship between individuals diagnosed with substance use disorder. Material and Method: The sample of the study consisted of patients who were treated in Elazig Mental Health and Diseases Hospital AMATEM clinic between May 2022 and October 2022 and accepted to participate in the study voluntarily. The sample size was determined as 175 patients using the G*Power 3.1 analysis program. In the collection of data; Personal information form, Substance Addiction Awareness Scale and Family Evaluation Scale were used. In the evaluation of the data; percentage and frequency distribution, ANOVA test, Mann Whitney U Test, Kruskal Wallis-H Test, LSD test, Pearson Correlation Test, Spearman's Correlation Test were used. Findings: In this study, it was found that the mean score of the patients in the Substance Addiction Awareness Scale was 109.48±15.12, and the mean score of the patients in the Family Evaluation Scale was 2.10±0.43.