Perflorooktanoik asit ile uyarılmış testiküler hasarlara karşı Giresun fındık yağının koruyucu etkileri
Protective effects of Giresun hazelnut oil against testicular damage induced by perfluorooctanoic acid effects
  1. Tez No: 781346
  2. Yazar: ŞEYMA ERDEM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TAMER AKKAN, DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZLEM GÜNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biyoteknoloji, Biology, Biotechnology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Giresun Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalışmada yaygın çevresel kirletici olan perflorooktanoik asit (PFOA) ile uyarılmış testiküler hasarlara karşı Giresun fındık yağının koruyucu etkisi araştırılmıştır. Balb/c yetişkin erkek farelerin kullanıldığı deneysel aşamalarda; kontrol grubu, PFOA uygulanan grup, Giresun fındık yağı uygulanan grup ve PFOA+Giresun fındık yağı uygulanan grup kullanılmıştır. Bu gruplara ait vücut ve testis ağırlığı, sperm sayısı, sperm canlılığı, sperm morfolojisi, sperm motilitesi, serum testosterone seviyesi değişimleri izlenmiş ve farklılıklar istatistiksel olarak sınanmıştır. Ayrıca, genel histolojik değerlendirme ve TUNEL immunohistokimyasal değerlendirme yapılmıştır. Sonuç olarak, vücut ağırlığı, testis ağırlığı, sperm sayısı, sperm motilitesi, sperm canlılığı ve serum tetosteron seviyesindeki azalmaların yanısıra histolojik deformasyonlar PFOA uygulamalarının hedef dokuya yönelik seçici bir etki gösterdiğini ortaya koymuştur. Bununla birlikte, Giresun fındık yağı uygulamalarını takiben histolojik ve biyokimyasal parametrelerdeki belirgin iyileşmeler, PFOA kaynaklı toksik etkilerin önemli ölçüde baskılandığını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the protective effects of gyresun type hazelnut oil were investigated against testicular damage induced by perfluorooctanoic acid (PFOA), which is a common environmental pollutant. In experimental stages using Balb/c adult male mice; control group, PFOA applied group, Giresun hazelnut oil applied group and PFOA+Giresun hazelnut oil applied group were used. Changes in body and testis weight, sperm count, sperm viability, sperm morphology, sperm motility, serum testosterone levels of these groups were monitored and the differences were tested statistically. In addition, general histological evaluation and TUNEL immunohistochemical evaluation were performed. As a result, histological deformations as well as decreases in body weight, testicular weight, sperm count, sperm motility, sperm viability and serum tetosterone level revealed that PFOA applications have a selective effect on the target tissue. However, significant improvements in histological and biochemical parameters after Giresun type hazelnut oil applications were observed, and PFOA-induced toxic effects were significantly suppressed.