Neonatal hiperbilirubinemi nedeni ile fototerapi verilen bebeklerde serum endocan seviyelerinin değerlendirilmesi
Evaluation of serum endocan levels in newborns given phototherapy due to neonatal hyperbilirubinemia
- Tez No: 781356
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİL KESKİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Neonatal Hiperbilirubinemi Nedeni ile Fototerapi Verilen Bebeklerde Serum Endocan Seviyelerinin Değerlendirilmesi Amaç: Bu çalışmanın amacı neonatal hiperbilirubinemi nedeniyle verilen fototerapinin vasküler hasara yol açıp açmadığını serum endocan seviyeleri ile göstermektir. Gereç ve yöntem: Gestasyon haftası 36 hafta veya üzerinde, postnatal yaşı 0-28 gün arasında olan, neonatal hiperbilirubinemi nedeniyle fototerapi alan 44 hasta ve 44 sağlıklı kontrol grubu çalışmaya dahil edildi. Hastaların yaş (saat), cinsiyet, gestasyon haftası, doğum şekli, doğum kilosu, APGAR (5.dk) skoru, ilk beslenme zamanları, fototerapi başlama yaşı (saat), fototerapi alma süresi (saat) kaydedildi. Fototerapi öncesinde ve sonrasında rutin olarak bakılan laboratuvar tetkiklerinden total bilirubin, direkt bilirubin, hemoglobin, hematokrit, beyaz küre sayısı (WBC), Direkt Coombs testi ve C-reaktif protein (CRP) seviyesi analizlere dahil edildi. Bulgular: Hastaların median yaşı 117 saat, kontrol grubunun ise 126 saat idi. Hastaların %38,6'sı, kontrol grubunun ise %43,2'si kız cinsiyet idi. Tedavi öncesinde hastaların serum endocan seviyesi 347 ng/ml, kontrol grubunun ise 313 ng/ml idi. Tedavi öncesi serum endocan seviyesi hasta ve kontrol grubunda benzerdi (p=0,646).
Özet (Çeviri)
Evaluation of Serum Endocan Levels in Newborns Given Phototherapy Due to Neonatal Hyperbilirubinemia Purpose: The aim of this study is to investigate whether phototherapy for neonatal hyperbilirubinemia, causes endothelial damage through serum endocan levels. Methods: Forty-four patients with a gestational week of 36 and above and a postnatal age of 0-28 days who received phototherapy for neonatal hyperbilirubinemia and 44 healthy control groups were included in the study. Age (hour), gender, week of gestation, mode of delivery, birth weight, APGAR (5.min) score, first feeding times, age at onset of phototherapy (hours), duration of phototherapy (hours) were recorded. Total bilirubin, direct bilirubin, hemoglobin, hematocrit, white blood cell count (WBC), Direct Coombs test and C-reactive protein (CRP) level, which are routine laboratory tests before and after phototherapy, were included in the analysis. Endocan levels in serum samples were studied by ELISA method. Results: The median age of the patients was 117 hours, and the control group was 126 hours. 38.6% of the patients and 43.2% of the control group were female. The serum endocan level of the patients was 347 ng/ml and the control group was 313 ng/ml. The pre-treatment serum endocan levels of the patient and control groups were similar (p=0.646).