AET'nin ortak tarım politikasının finansman düzeni ve bunun Türk tarım politikası açısından değerlendirilmesi
  1. Tez No: 7813
  2. Yazar: MÜGE OLGUN(ERDEM)
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMİN IŞIKLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 1989
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
AB SIBAIT Öncelikle Avrupa Topluluğunun Ortak Tarım Politikasının kapsamı, amaçları ve araçlarının incelendiği bu çalışmada ayrıca, OTP'nm finasman düzeni, bu kapsamda FSOGA; Garanti Ve Yönverme Bölümleri ve organizasyonu, ayrıca üye ülkelere yönelişi ve üye ülkelerin yükümlülükleri ele alınmıştır. Ça lışmada ayrıca Türkiye'de uygulanan tarım politikası ve finansman düzeni de incelenmiştir. Bu amaçla tarımın finas- manında rol alan kurumlar ve kaynak sağlama şekilleri ele alındıktan sonra AT* m, OTP'nm finansman düzeninin Türk Ta rım Politikası açısından değerlendirilmesi yapılmıştır. ABSTRACT Main objectives of this study are to evaluate the scope means and applications of CAP of the EEC. More particularlyi financial system of the CAP and its means, firstly, European Agricultural Guidance And Guarantee Fund and different part of the fund is searched. Then Turkish Agricultural Policy and its financing system, institutional and structural situation of Turkish Agriculture also discussed. The evaluation of the CAP financing organization has been made from the stand point of Turkish agriculture, in the light of Turkey's applications full member ships of the EEC.
Özet (Çeviri)