Kent merkezinde yay-alışveriş mekanları Trabzon Kunduracılar Caddesi örneğinde yenileme-canlandırma çalışmaları
Pedestrian shopping areas in the city centres- a study to renew- enliven the example Trabzon, Kunduracılar Caddesi
  1. Tez No: 78140
  2. Yazar: EMİRALİOĞLU ÖZKAZANÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SONAY ÇEVİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
ÖZET Bu çalışmada, Trabzon kentinin önemli bir yaya ticaret alanı olan Kunduracılar Caddesi 'nin gece ve Pazar günü kullanımına açılabilmesi, kültür- sanat eğlence gibi etkinliklerle canlandırılması, caddedeki tarihi değerlerin korunması ve fiziksel çevreye yönelik iyileştirme önerilerinin oluşturulması amaçlanmıştır. Birinci bölümde, konunun belirlenmesi, problemin tanıtılması, çalışmanın amacı açıklanmakta ve konu ile ilgili literatür araştırması yer almaktadır. İkinci bölümde, çalışma alanı tanıtılmakta, araştırmanın yürütülmesi, yöntem ve teknik açıklanmaktadır. Çalışma alanının rölöve ve fotoğrafları, analizler bu bölümde yer almaktadır. Üçüncü bölümde, yapılan çalışmalar sonucu ortaya çıkan bulgular ve tartışmalar, öneriler bulunmaktadır. Dördüncü bölümde, sonuçlar ve öneriler yer almaktadır. Anahtar kelimeler ; Kentsel Tasarım, Tarihi Doku, Yeniden İşlevlendirme, Trabzon, Çevre, Yayalaştırma, IV
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, it is aimed to utilise Kunduracılar Street, which is an important pedestrian shopping area of Trabzon, at night and in Sunday, enliven it through some activities such as culture-art-entertainment, protect the historical values in the street and establish the improvement suggestions for physical environment, In the first section, subject is determined, problem is defined, aim of the study is described, and the literature survey for the subject is included. In the second section, the study area is defined, execution of the research, method and technique are described, and the relieves and photographs of the study area, analyses are included in this section. In the third section, the findings, arguments and suggestions as a result of the studies are included. Conclusions and the suggestions are included in the fourth section.. Key words; Urban Design, Historical Frame, Reactivating, Trabzon, Environment, Designing Pedestrian Precinct.