Biseps tendonu uzun başı instabilitesi olan hastalarda manyetik rezonans artrografide humerus başının glenoid kaviteye göre konumunun değerlendirilmesi
Evaluation of humeral head position according to glenoid cavity in patients with long head of biceps tendon instability
  1. Tez No: 781400
  2. Yazar: AHMET KORU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BAHAR YILMAZ ÇANKAYA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Biseps Tendonu Uzun Başı İnstabilitesi Olan Hastalarda Manyetik Rezonans Artrografide Humerus Başının Glenoid Kaviteye Göre Konumunun Değerlendirilmesi Amaç: Biseps tendonu uzun başı rotator kaf kasları, labrum ve glenohumeral ligamanlarla birlikte eklem stabilizasyonunda rol almaktadır. 3T direkt manyetik rezonans (MR) artrografik görüntüler üzerinde retrospektif ve prospektif olarak sadece biseps tendonu uzun başı instabilitesi olan humerus başının glenoid ile olan ilişkisinde bozulmaya neden olabilecek başka patolojisi bulunmayan hastalarda, humerus başının glenoide göre lokalizasyonunu değerlendirmeyi ve MR artrografide patoloji saptanmayan hastalarla karşılaştırmayı amaçlamaktayız. Materyal ve Metod: Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma Hastanesi Radyoloji Anabilim Dalımızda 2017 Eylül-2022 Mart ayları arasında 3T MRG cihazında çekilmiş olan direkt MR artrografi görüntüleri incelenecektir. SLAP, Bankart-Bankart varyant lezyonlar, rotator kaf tam kat rüptürü, biseps tendonu uzun başı rüptürü gibi glenohumeral instabiliteye neden olan patolojiler ve adeziv kapsülit bulguları dışlama kriteri olarak kabul edilecektir. Biseps tendonu uzun başı instabilitesi olan hastalar Habermeyer sınıflaması kullanılarak kategorize edilecektir. Glenohumeral eklem instabilitesine sebep olacak patolojisi bulunmayan vakalar kontrol grubu olarak kullanılacaktır. Her iki gruba ait MR artrografi VİBE sekansı sagital ve aksiyel imajlar kullanılarak, humerus başının glenoid kaviteye göre konumu skapula aksis yöntemi ve mediatrice yöntemi ve diğer yöntemler ile belirlenecektir. Biseps tendon uzun başı instabilitesinin glenohumeral eklem stabilitesini hangi yönde etkilediği değerlendirilecektir. Bulgular: Humerus başının glenoid kaviteye göre konumunu nötral pozisyonda MR artrografi ile incelediğimiz çalışmamızda humerus başının glenoide göre süperior-inferior düzlemdeki pozisyonu bakımından hasta grubunda kontrol grubuna göre anlamlı olarak süperiora migrasyon saptadık (p=0,031). Ancak hasta ve kontrol grubu arasında anterior-posterior yönde anlamlı bir fark saptamadık.
Özet (Çeviri)
Evaluation of Humeral Head Position According to Glenoid Cavity in Patients With Long Head of Biceps Tendon Instability Objectives: Long head of biceps tendon is responsible for glenohumeral stabilization with rotator cuff muscles, labrum and glenohumeral ligaments. We aim to compare humeral head position according to glenoid cavity in patients with long head of biceps tendon instability without any other pathology that can cause glenohumeral instability and normal patients by using 3T Magnetic Resonance (MR) arthrography. Material and method: MR arthrography images obtained by 3T MRI from 2017 September to 2022 March in Atatürk University Research Hospital Radiology Department will be examined. Pathologies such as SLAP, Bankart- Bankart variant lesions, rotator cuff full thickness rupture, long head of biceps tendon rupture causing humeral head instability and adhesive capsulitis will be accepted as exclusion criteria. Patients with humeral head instability will be classified according to Habermeyer classification. Cases without a pathology causing glenohumeral instability will be used as control group. By using sagital and axial VIBE images of MR arthrography in both groups, position of humeral head according to glenoid cavity will be determined by scapula axis method, mediatrice method and other methods. We aim to determine how glenohumeral articular stability is affected by long head of biceps tendon instability. Findings: When we examine the position of humeral head according to glenoid cavity in neutral position with MR arthrography, we detected statistically significant difference in superior-inferior axis with superior migration in pathologic patients. (p=0,031) There was no significant difference between two groups in anterior-posterior axis.