Lokal ileri evre mide kanserinde neoadjuvan tedavinin rezektabiliteye etkisi
The effect of neoadjuvan therapy on resectability in local advanced stomach cancer
- Tez No: 781399
- Danışmanlar: PROF. DR. YAVUZ ALBAYRAK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Amaç: Bu tez çalışmasında; lokal ileri evre mide kanserli hastalarda neoadjuvan tedavi (NAT) sonrası cerrahi tedavi ile standart cerrahi tedavinin rezektabiliteye etkisinin retrospektif olarak karşılaştırılması amaçlandı. Materyal ve Metod: Erzurum Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Kliniğinde Ocak 2015 ile Ocak 2022 tarihleri arasında lokal ileri evrede mide adenokarsinomu nedeniyle opere edilen hastalardan retrospektif randomize kontrollu çalışma tasarlandı. Hastaların dahil etme ve hariç tutma kriterleri dikkate alınmasından sonra toplam 200 hasta seçildi. Standart cerrahi (100 hasta) ve NAT+cerrahi (100 hasta) olmak üzere 2 gruba ayrıldı. Bulgular: Her iki gruptaki hastaların yaş ortalaması sırasıyla 60 ± 10.71 ve 64.06 ± 10.47 idi. Hastaların 74 (%37)'ü kadın, 126 (%63)'sı erkek idi. NAT alan gruptaki 100 hastanın 16'sı nonrezektable (%16), 84'ü rezektable (%84) iken; almayan 100 hastanın 40'ı nonrezektable (%40), 60'ı rezektable (%60) idi. NAT alan ve almayan gruptaki hastaların rezektabiliteleri ki-kare testi ile karşılaştırıldı. Aralarında istatiksel olarak anlamlı farklılık bulundu (p< 0.05). Metastatik lenf nodu sayısı ve lenfovasküler invazyon genel sağkalım üzerine etkili bulunurken; metastatik lenf nodu sayısı, lenfovasküler invazyon ve çıkarılan toplam lenf nodu sayısı ise hastalıksız sağkalım üzerine etkili bulundu.
Özet (Çeviri)
Purpose: In this thesis study; The aim of this study was to retrospectively compare the effects of surgical treatment and standard surgical treatment on resectability after neoadjuvant therapy (NAT) in patients with locally advanced gastric cancer. Materials and Methods: A retrospective randomized controlled study was designed from patients who were operated for locally advanced gastric adenocarcinoma in Erzurum Atatürk University Faculty of Medicine, General Surgery Clinic between January 2015 and January 2022. After considering the patients' inclusion and exclusion criteria, a total of 200 patients were selected. They were divided into 2 groups as standard surgery (100 patients) and NAT+surgery (100 patients). Results: The mean age of the patients in both groups was 60 ± 10.71 and 64.06 ± 10.47, respectively. Of the patients, 74 (37%) were female and 126 (63%) were male. While 16 of 100 patients in the NAT group were nonresectable (16%), 84 were resectable (84%); Of the 100 patients who did not receive any medication, 40 (40%) were nonresectable and 60 (60%) were resectable. The resectability of the patients in the NAT and non-NAT group was compared with the chi-square test. A statistically significant difference was found between them (p< 0.05). While the number of metastatic lymph nodes and lymphovascular invasion were found to be effective on overall survival; The number of metastatic lymph nodes, lymphovascular invasion and total number of lymph nodes removed were found to be effective on disease-free survival.