Mavi ayrık (Agropyron intermedium) genotiplerinin farklı NaCl konsantrasyonlarındaki çimlenme özelliklerinin belirlenmesi
Determination of germination characteristics of intermedia wheatgrass (Agropyron intermedium) genotypes in different NaCl concentrations
  1. Tez No: 781431
  2. Yazar: SEVGİ KARAMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAYRETTİN KENDİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 37
Özet
Tuzluluk tüm büyüme ve gelişme dönemleri boyunca bitkileri olumsuz yönde etkileyen bir durumdur Bu araştırma, iki mavi ayrık (Agropyron intermedium) genotipinde NaCl konsantrasyonlarının çimlenme özelliklerine etkilerini belirlemek üzere laboratuvar koşullarında yapılmıştır. Çimlenme dönemi tuzluluğa dayanıklılık testleri, tesadüf parselleri deneme desenine göre dört tekrarlamalı olarak, 24°C'lik sabit ortam sıcaklığına sahip büyütme kabini içerisinde yürütülmüştür. NaCl'ün 0, 5, 10, 15 ve 20 dS konsantrasyonlarını içeren petri kutularında çimlendirilen tohumlardan elde edilen fidelerde, çimlenme hızı, çimlenme oranı, fide yaş ağırlığı, fide kuru ağırlığı, kökçük boyu, sürgün boyu, sürgün yaş ağırlığı, kökçük yaş ağırlığı, sürgün kuru ağırlığı kökçük kuru ağırlığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Salinity is a condition that adversely affects plants during all growth and development periods. This study was carried out in laboratory conditions to determine the effects of NaCl concentrations on germination properties of two intermediate wheatgrass (Agropyron intermedium) genotypes. Salinity resistance tests during the germination period were carried out in four replications, in a growth chamber with a constant ambient temperature of 24°C, according to a randomized plot design. In seedlings obtained from seeds germinated in petri dishes containing 0, 5, 10, 15 and 20 dS concentrations of NaCl, germination rate, germination rate, seedling fresh weight, seedling dry weight, rootlet length, shoot length, shoot fresh weight, root fresh weight , shoot dry weight and root dry weight were determined