Hastanede yatan yaşlı hastalarda multimorbidite ile kırılganlık, malnütrisyonve hastane klinik sonuçları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between multimorbidity and frailty,malnutrition and hospital clinical outcomes in hospitalized older patients
  1. Tez No: 781459
  2. Yazar: CİHAD ALTUNYAPRAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHAMMET CEMAL KIZILARSLANOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Konya Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Amaç:Hastanede yatarak tedavi gören hastalarda multimorbidite ile malnütrisyon, kırılganlık, hastanede yatış süresi ve yatış sonlanımı arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Metod: Çalışmamıza, iç hastalıkları ve yandal servislerinde yatmakta olan 60 yaş ve üzerinde 233 hasta (yaş ortancası 72 yıl (62-91), %56,1'i kadın) dahil edildi. Hastaların demografik özellikleri, kronik hastalıkları, kullandıkları ilaçları ve yatış nedenleri not edildi. Hastalar, Charlson Komorbidite İndeksi (CCI), Malnütrisyona Yönelik Küresel Liderlik Girişimi (GLIM) kriterleri ve kırılganlık indeksi (FRAİL)'ne göre değerlendirildi. Hastaların yatış süresi hesaplandı ve yatış sonucu“taburcu oldu”,“yoğunbakıma devir oldu”veya“öldü”şeklinde not edildi. Bulgular: Hastaların, %51,1'inin malnütre, %71,7'sinin kırılgan ve %71,3'ünün multimorbiditesinin olduğu saptandı.
Özet (Çeviri)
Aim: It was aimed to examine the relationship between multimorbidity and malnutrition, frailty, length of hospital stay and hospitalization outcome in hospitalized older patients. Methods: Our study included 233 patients (median age 72 years (62-91), 56.1% women) aged 60 and over, hospitalized in internal medicine and subspecialty wards. The demographic characteristics of the patients, their chronic diseases, the medications they used and the reasons for hospitalization were noted. Patients were evaluated according to the modified Charlson Comorbidity Index (CCI), the Global Leadership Initiative for Malnutrition (GLIM), and the frailty index (FRAIL). The hospitalization period of the patients was calculated and the result of hospitalization in the ward was noted as“discharged”,“transferred to intensive care”or“died”. Results: It was determined that 51.1% of the patients were malnourished, 71.7% were frail and 71.3% had multimorbidity.