Pandemi döneminde geriatri polikliniğine başvuran hastalarda atipik prezentasyon sıklığı
Frequency of atypical presentation in patients applying to the geriatric outpatient clinic during the pandemic
  1. Tez No: 977147
  2. Yazar: BESTE BANGİZ YILDIRIM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ESRA ATEŞ BULUT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Geriatri, İç Hastalıkları, Geriatrics, Internal diseases
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Adana Şehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
Özet
Giriş ve Amaç: Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de yaşlı nüfus giderek artmaktadır. İlerleyen yaşla birlikte meydana gelen fizyolojik değişiklikler, multimorbidite, polifarmasi, bilişsel ve işlevsel bozukluk gibi faktörler nedeniyle yaşlı hastalarda hastalıklar, beklenilen bulgu ve belirtiler yerine spesifik olmayan semptomlarla ortaya çıkabilir. Bu duruma atipik prezentasyon denir. Çalışmamızda pandemi döneminde geriatri polikliniğine başvuran hastalarda atipik prezentasyon sıklığını ve risk faktörlerini değerlendirmeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: Ağustos 2020-Mayıs 2022 tarihleri arasında Geriatri Polikliniği'ne başvuran 65 yaş üstü hastaların başvuru semptomları, sosyodemografik özellikleri, kronik hastalıkları, kullanılan ilaçları ve geriatrik sendromlar retrospektif olarak değerlendirildi. Atipik prezentasyonlar düşme, akut mental durum değişikliği, oral alım yetersizliği, yeni gelişen üriner inkontinans, dispne, senkop, nonspesifik ağrı, halsizlik olarak belirlendi. Atipik prezentasyonla başvuran hastaların tanıları, hastanede yatış durumları ve 30 günlük mortalite verileri kaydedildi. Bulgular: Çalışmamıza 730 geriatrik hasta dahil edildi, bu hastaların 154'ü polikliniğe atipik prezentasyon ile başvurdu. Atipik prezentasyona en sık neden olan durumlar üriner sistem enfeksiyonu, elektrolit imbalansı ve pnömoni idi. Atipik prezentasyonu olan hastalar, olmayanlara göre daha ileri yaştaydı (79 vs 76, p=0,03), gruplar arasında cinsiyet açısından fark yoktu. En sık atipik prezentasyon oral alım yetersizliğiydi. Atipik prezentasyonu olan hastalarda Charlson Komorbidite İndeksi (CCI) daha yüksekti, kronik böbrek hastalığı daha sık görüldü (p<0,05). Atipik prezentasyonla başvuran hastalarda hem hospitalizasyon oranı (p<0,01) hem de mortalite oranı (p<0,01) anlamlı olarak daha yüksekti. Sonuç: Atipik prezentasyon, yaşlı hastalarda sık görülen bir durumdur ve altta yatan esas medikal problem tanınmazsa gerekli tedavinin gecikmesine neden olur. Atipik prezentasyonların olumsuz sağlık sonuçlarına ve tedavi süreçlerinde gecikmelere yol açabileceği dikkate alındığında, yaşlı hastalarla sık karşılaşılan acil servisler ve birinci basamak sağlık hizmetlerinde görev yapan sağlık profesyonellerine bu konuda farkındalık kazandırılması büyük önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: Similar to other countries, the population of older adults in our country is growing. Age-related physiological changes, multimorbidity, polypharmacy, and cognitive and functional impairments may cause diseases in older adults to present with nonspecific symptoms rather than typical signs. This condition is called an atypical presentation. Our study aimed to evaluate the frequency and risk factors associated with atypical presentations among patients applying to the geriatric outpatient clinic during the pandemic. Materials and Methods: We retrospectively reviewed the sociodemographic characteristics, chronic diseases, medications, geriatric syndromes, and presenting symptoms of patients aged 65 and older who attended the geriatric outpatient clinic between August 2020 and May 2022. Atypical presentations were defined as falls, acute mental status changes, poor oral intake, new-onset urinary incontinence, dyspnea, syncope, nonspecific pain, or fatigue. We recorded diagnoses, hospitalization status, and 30-day mortality rates for patients with atypical symptoms. Results: The study included 730 older patients, with 154 presenting with atypical symptoms. The most common causes of atypical presentation were urinary tract infection, electrolyte imbalance, and pneumonia. Patients with atypical presentation were older than those without (79 vs 76, p=0.03), and there was no difference in terms of sex between the groups. The most frequent atypical symptom was poor oral intake. Patients with atypical presentation had a higher Charlson Comorbidity Index (CCI) and were more likely to have chronic kidney disease (p < 0.05). Hospitalization rates (p<0.01) and mortality rates (p<0.01) were also significantly higher among patients with atypical symptoms. Conclusion: Atypical presentation is common among older adults and may delay the diagnosis and treatment of the underlying condition. Because of the potential negative health outcomes and treatment delays, it is crucial to increase awareness among healthcare providers working in emergency departments and primary care, where they frequently encounter older patients.