Lokal ileri mide kanserlerinde laparoskopik ve açık cerrahinin erken dönem sonuçlarının karşılaştırılması
Comparison of EARLY results of laparoscopic and open surgery in local advanced stomach cancers
- Tez No: 781461
- Danışmanlar: PROF. DR. BAHRİ ÇAKABAY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Diyarbakır Gazi Yaşargil Eğt. ve Arş. Hast.
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Giriş ve Amaç: Mide kanseri dünya genelinde kanserler arasında dördüncü sırada olup kanserden dolayı gerçekleşen ölümler arasında ikinci sıradadır ve yüksek morbidite ile ilişkilidir. Etiyolojisi ve patogenezi hala belirlenmemiş olan mide kanserinden koruma önlemleri halen sorun olmaktadır. Erken dönemde mide kanseri asemptomatik seyirli olduğundan erken tanı için bir tarama yöntemi bulunmamaktadır. İleri evrede saptanan mide kanserlerinde sağ kalım küratif cerrahi rezeksiyonla sağlanabilmektedir. Cerrahi prosedür olarak açık cerrahi veya laparoskopik cerrahi uygulanmaktadır. Çalışmanın amacı, açık cerrahi ile laparoskopik cerrahinin birbirine karşı üstün yönlerini tespit etmektir. Gereç ve Yöntem: Çalışmada lokal ileri mide kanseri nedeni ile açık total ve açık distal gastrektomi operasyonu yapılan 30 hasta (64 ± 14,6 yaş) ve laparoskopik teknik ile total ve distal gastrektomi operasyonu yapılan 30 hasta (59,2 ± 13 yaş) olmak üzere toplamda 60 hasta retrospektif olarak incelendi. Gruplar arasında komorbidite varlığı, ASA skoru, tümörün histolojik tipi, neoadjuvan kemoterapi alma, operasyon süresi, intra-op komplikasyon gelişmesi, R0 rezeksiyon, çıkarılan lenf nodu/metastatik lenf nodu, vasküler ve perinöral invazyon gelişmesi, hastanede kalış süresi, post-op komplikasyon gelişmesi, anastomoz kaçağı gelişmesi, erken nüks, post-op 30 ve 90 günlük mortalite değerleri kıyaslanmıştır. Bulgular: İki grup komorbidite varlığı, ASA skoru, tümör lokalizasyonu, histolojik alt tipi, neoadjuvan kemoterapi alma, intra-op komplikasyon gelişmesi, R0 rezeksiyon yapılabilme, çıkarılan lenf nodu/metastatik lenf nodu, vasküler ve peri nöral invazyon gelişmesi, post-op komplikasyon gelişmesi, anastomoz kaçağı gelişmesi, erken nüks, post-op 30 ve 90 günlük mortalite bakımından kıyaslandığında gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı fark tespit edilmedi (p>0,05).
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: Gastric cancer is the fourth common type among cancers worldwide and the second common type among cancer deaths and is associated with high morbidity. The prevention measures from gastric cancer, the etiology and pathogenesis of which are still undetermined, are still a problem. Since gastric cancer has an asymptomatic proggress in the early stages, there is no diagnostic method for early diagnosis. Survival in gastric cancers detected in advanced stages can be achieved with curative surgical resection. Open surgery or laparoscopic surgery are used as surgical procedures. The aim of the study is to determine the advantageous aspects of open surgery and laparoscopic surgery against each other. Materials and Methods: In the study, 30 patients (64 ± 14.6 years) who underwent open total and open distal subtotal gastrectomy for locally advanced gastric cancer and 30 patients (59.2 ± 13 years) who underwent total and distal subtotal gastrectomy with laparoscopic technique. 60 patients were reviewed retrospectively. Presence of comorbidity, ASA score, histological subtype of the tumor, neoadjuvant chemotherapy, operation time, intra-operative complication development, R0 resection, removal of lymph node/metastatic lymph node, development of vascular and peri-neural invasion, hospital stay between groups, development of post-op complications, development of anastomotic leakage, early recurrence, post-op 30 and 90-day mortality values were compared. Results: No statistically significant difference was found between the groups in terms of presence of comorbidities, ASA score, tumor localization, histological subtype, neoadjuvant chemotherapy, intra-op complication development, R0 resection, removed lymph node/metastatic lymph node, vascular and peri-neural invasion development, post-op complication, development of anastomotic leakage, early recurrence, and post-op 30- and 90-day mortality (p>0.05).