Uzaktan çalışma sisteminde liderlik uygulamaları: Bilişim sektörü örneği
Leadership practices in remote working: The case of the information sector
- Tez No: 781478
- Danışmanlar: PROF. DR. İSA İPÇİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu araştırmanın amacı; Uzaktan çalışma sisteminde liderlik uygulamaları ile liderin uzaktan çalışma sistemindeki rolünü incelemektir. Araştırmanın çalışma gurubunu 2022 yılında faaliyette bulunan bir bilişim firmasının çalışanları oluşturmuştur. Araştırmaya toplamda 10 personel katılım sağlamıştır. Bu araştırmada, nitel araştırma desenlerinden durum çalışması kullanılmıştır. Veri toplama aracı olarak, araştırmacı tarafından hazırlanmış, yarı yapılandırılmış görüşme tekniğine uygun 7 sorudan oluşan görüşme formu kullanılmıştır. Verilerin analizinde içerik analizi kullanılmış, katılımcıların kendilerine sorulmuş olan sorulara verdikleri yanıtlar kodlanmış ve temalar çıkarılmıştır. Çalışmadan elde edilen bulgulara göre: lider, çalışanların motivasyonu üzerinde önemli rol oynamaktadır. Uzaktan çalışma sisteminde gerek çalışanlar gerekse firma tarafından baskıcı liderlik türlerinin benimsenmediği tespit edilmiş olup bu nedenle en fazla çevik ve iletişimci liderlik türlerinin tercih edildiği dikkat çekmiştir. Çevik ve iletişimci liderlik, kısa süreli işlerde hızlı karar alınabilmesi ve herkesin düşüncesini özgür bir biçimde ifade edebilmesi açısından büyük avantajlar sağlarken kimi zaman çalışanlar tarafından suistimal edilebilmektedir. Uzaktan çalışma sisteminde liderin destekleyici olması empati yapabilmesi, çalışma düzeninin suitimal edilmesini engellemesi, çalışanları ve işleri denetlemesi, firmanın devamlılığı açısından büyük öneme sahiptir. Uzaktan çalışmada lider, ekibindeki motivasyonu sürekli canlı tutmalı, grup içi iletişime önem vermeli ve personellerine duyduğu güveni onlara hissettirerek, kurumsal bağlılığını arttırmalıdır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research; To examine the leadership practices in the teleworking system and the role of the leader in the teleworking system. The working group of the research consisted of employees of an IT company operating in 2022. A total of 10 personnel participated in the research. In this study, case study, one of the qualitative research designs, was used. As a data collection tool, an interview form consisting of 7 questions prepared by the researcher and suitable for the semi-structured interview technique was used. Content analysis was used in the analysis of the data, and the answers given by the participants to the questions asked were coded and themes were extracted. According to the findings obtained from the study: the leader plays an important role on the motivation of the employees. It has been determined that oppressive leadership types are not adopted by both the employees and the company in the teleworking system, and it has been noted that agile and communicative leadership types are preferred the most. While agile and communicative leadership provides great advantages in terms of making quick decisions in short-term works and allowing everyone to express their thoughts freely, it can sometimes be abused by employees. In the remote working system, it is of great importance for the continuity of the company that the leader be supportive, empathize, prevent the work order from being used, and supervise the employees and works. In remote work, the leader should keep the motivation in his team alive, give importance to intra-group communication and increase his corporate loyalty by making them feel the trust he has in his staff.