Kripto paraların yatırım aracı olarak kullanılması niyetini etkileyen değişkenlerin incelenmesi: Türkiye örneği
Factors affecting the intent to use crypto coins as investment tools: The case of Turkey
  1. Tez No: 781479
  2. Yazar: ALİ ADIGÖZEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖZDE KOCA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Kripto para teknolojisinin kullanım oranlarıyla ilgili istatistikler toplumların yeni bir olguyu kabullenme süresiyle orantılı olarak ülkeler arasında değişkenlik göstermektedir. Birbirinden farklı yatırım alternatiflerini benimsemiş olan bireysel yatırımcıların kripto para teknolojisini benimsemesi ve kripto para türevlerini bir yatırım aracı olarak değerlendirmesi çeşitli faktörlere bağlıdır. İşte bu çalışma da ise Türkiye'deki bireysel yatırımcıların kripto para teknolojisine yönelik sahip olduğu bakış açısının incelenmesi ve kripto para çeşitlerini bir yatırım aracı olarak kullanılması niyetini etkileyen faktörlerin tespit edilmesine yönelik bir araştırma gerçekleştirilmiştir. 5'li Likert ölçeğine göre hazırlanan ankete 618 katılımcı yanıt vermiş ve elde edilen veriler Teknoloji Kabul Modeli, Planlı Davranış Teorisi ve Yeniliklerin Yayılması Teorisi ışığında SPSS programı kullanılarak incelenmiştir. Güven, faydacılık, öznel normlar, kullanım kolaylığı, kolaylaştırıcı durumlar, farkındalık ve uyum faktörlerinin yatırım niyet faktörünü hangi ölçüde etkilediğinin tespit edilmesi için faktör analizleri, güvenilirlik testleri ve regresyon analizleri gerçekleştirilmiştir. Türkiye'deki bireysel yatırımcılar için kripto paraların bir yatırım aracı olarak görülmesi niyetini etkileyen faktörlerin güven, faydacılık, kullanım kolaylığı ve öznel normlardan oluştuğu ulaşılan sonuçlar arasındadır. Türkiye özelinde yapılan bu çalışmanın kripto para yatırımı ile ilgilenen araştırmacılara, yatırımcılara ve politika yapıcılara rehberlik etmesi beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
Statistics on the use of cryptocurrency technology vary between countries in proportion to the time it takes societies to accept a new phenomenon. The adoption of crypto money technology and the evaluation of crypto money derivatives as an investment tool by individual investors who have adopted different investment alternatives depend on various factors. In this study, a research has been carried out to examine the perspective of individual investors in Turkey towards crypto money technology and to determine the factors affecting the intention of using crypto money types as an investment tool. 618 participants responded to the questionnaire prepared according to the 5-point Likert scale, and the data obtained were analyzed using the SPSS program in the light of Technology Acceptance Model, Planned Behavior Theory and The Theory of Diffusion of Innovations. Factor analyzes, reliability tests and regression analyzes were carried out to determine to what extent trust, utilitarianism, subjective norms, ease of use, facilitating conditions, awareness and compliance factors affect the investment intention factor. It is among the results that the factors affecting the intention of seeing cryptocurrencies as an investment tool for individual investors in Turkey consist of trust, utilitarianism, ease of use and subjective norms. It is expected that this study, which is carried out in Turkey, will guide researchers, investors and policy makers interested in crypto money investment.