Kripto paraların yatırım amaçlı kullanımı: Riskler ve getiriler
Cryptocurrencies for investment use: Risks and returns
  1. Tez No: 677050
  2. Yazar: DOĞUŞ EKTİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEMRA ÖNCÜ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, İstatistik, İşletme, Economics, Statistics, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Kripto paraların portföy riskine ve getirisine etkilerininin ölçüldüğü ve yorumlandığı bu çalışmada; kripto paraların yatırımcılar için faydalı portföy aracı olarak kullanılabilirliği araştırılmış, aktif para birimi olarak kullanımlarına yönelik incelemelerde bulunulmuş ve çeşitli portföy içerikleri ile performans ölçümleri yapılmıştır. Bu kapsamda çalışmada evren ve örneklem olarak 2018 yıl sonu itibariyle kripto para piyasalarında en yüksek işlem hacmine sahip üç kripto para (Bitcoin, Ethereum, Ripple), ülkemizde en yüksek işlem hacmine sahip üç döviz kuru (Dolar, Euro, İngiliz Sterlini), ülkemizde yaygın olarak yatırım araçları içerisinde yer alan üç endeks (Borsa İstanbul XU100, Dow Jones Borsası DOW30, Alman Birleşik Borsa Endeksi DAX) ve işlem hacmi en yüksek üç emtia (Altın, Brent Petrol, Mısır) incelenmiştir. Aynı yatırım araçlarının 2019 yılı ilk 6 ay verileri ile ve 2019 yılı 12 aylık verileri ile iki kontrol grubu oluşturulmuştur. Yapılan analizler ve literatür değerlendirmesi neticesinde kripto paraların yüksek oynaklığa sahip olması ve henüz varoluş amacına uygun olarak değişim aracı niteliğinden çok yatırım aracı olarak kullanılması kripto paralar için ulaşılan olumsuz sonuçlar olarak gözlenmiştir. Fakat portföy içeriğine katıldığında gösterdikleri zıt korelasyon ile risk – getiri değerlendirmesinde portföyü olumlu etkilediği ve performansları ile yüksek getiri elde edilebileceği anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, in which the effects of cryptocurrencies on portfolio risk and return are measured and interpreted; The usability of cryptocurrencies as a useful portfolio tool for investors was researched, investigations were made for their use as active currency and performance measurements were made with various portfolio contents. In this context, as the universe and sample, the three cryptocurrencies (Bitcoin, Ethereum, Ripple) with the highest transaction volume in the crypto money markets as of the end of 2018, the three exchange rates with the highest transaction volume (Dollar, Euro, British Pound) in our country. Three indices (Borsa Istanbul XU100, Dow Jones Stock Exchange DOW30, German United Stock Exchange Index DAX) and three commodities with the highest trading volume (Gold, Brent Petrol, Egypt) were analyzed. Two control groups were formed with the data of the first 6 months of 2019 and 12 months of 2019 data of the same investment instruments. As a result of the analysis and literature review, the high volatility of crypto coins and their use as an investment tool rather than an exchange tool in accordance with their purpose of existence are observed as negative consequences for crypto currencies. However, it is understood that the opposite correlation they show when included in the portfolio content positively affects the portfolio in risk - return assessment and that high returns can be obtained with their performances.