Popülizmin politik psikolojisi: Trump, Brexit ve popülist politik psikolojinin oluşumu
Political psychology of populism: Trump, Brexit, and the formation of populist political psychology
- Tez No: 781486
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖRKEM ALTINÖRS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu çalışma modern dünyanın zeitgeisti olma yolunda heyuladan politik bir fenomene dönüşen sağ popülizmin, toplumların politik psikolojilerini kendi dinamikleri çerçevesinde determine etmesini incelemektedir. Çalışmada sağ popülizm örnekleri olarak Trump ve Brexit, politik psikolojik açıdan ele alınmıştır. Bu örnekler üzerinden insanların popülist siyasetten nasıl etkilendikleri, tutumlarının nasıl değiştiği ve kitle iletişim araçlarının siyasal yargılara varmadaki rolü çözümlenmeye çalışılmıştır. Bu nedenle, bu çalışma iletişimi, siyaset psikolojisini ve siyaset bilimini içine alan bir dizi akademik alanla ilgilidir. Bu üç akademik alan popülizmin toplumların siyasallaşması ve tutumları üzerindeki rolü üzerinden tartışılmıştır. Popülizm ve politik psikoloji araştırmacıları açısından bu çalışma konunun ele alış biçimlerine bir seçenek oluşturacaktır. Çalışmada ilk olarak popülizm kavramına ilişkin geniş bir literatür araştırmasına yer verilerek Trump ve Brexit popülizminin çerçevesi belirlenmiştir. Bu çerçevede insanların travmalarına hitap eden sağ popülizmin psiko-dinamiklerine yer verilmiştir. Yerelci, milli, zenofobik, antielitist, antineoliberal tutumlar bu dinamiklere verilecek örneklerdir. Daha sonra politik psikolojinin oluşumuna odaklanarak birey-toplum-politika ilişkisi üzerinde durulmuştur. Bu ilişki karşılıklı olmakla beraber kişiliklerin oluşumunda eğilimci ve durumcu davranışı açıklamakta, tutumların altında yatan etmenleri ortaya koymaktadır. Ayrıca kitle iletişim araçları vasıtası ile yapılan politik psikoloji belirleme yöntemleri de verilerek konunun daha anlaşılır olması planlanmıştır. Çalışmanın odak noktası bireyden topluma ve politikaya, politikadan da topluma ve bireye doğru oluşan ilişkidir. Bu ilişkide popülizm ile politik psikolojinin ortak unsurları olan; lider, medya, kriz, demokrasi, parti, elitler ve halk gibi kavramlar şu soruların yanıtlarını aramada temel oluştururlar: Popülizmin psiko-politik dinamikleri nelerdir? Popülizm siyasi tutumları nasıl etkiler? Kitle iletişim araçlarının siyasal düşünce üzerinde ne gibi etkisi vardır ve popülizmin politik psikolojisi nedir? Çalışma ile politik olayları anlamada psikolojinin önemli olduğu, siyasal olayların medya vasıtasıyla nasıl ikna unsuruna dönüştüğü ve bu ikna unsurlarının toplumun siyasete ilişkin tutumlarını nasıl etkilediği konusunda büyük oranda artan bir bilinçlilik ve farkındalık düzeyi oluşacaktır.
Özet (Çeviri)
This study examines how right-wing populism determines the political psychology of societies within their own dynamics. In the study, Trump and Brexit, as examples of right-wing populism, are discussed in terms of political psychology. Through these examples, how people were affected by populist politics and how their attitudes have been changed by the role of mass media will be analysed. Therefore, this study is relevant to academic fields of communication, political psychology and political science. These three academic fields are discussed over the role of populism on the politicisation of societies and their attitudes. In terms of populism and political psychology researchers, this study will create an alternative to the way the subject is handled. The thesis will first overview the literature on populism with a specific focus on the frameworks of Trump and Brexit. In this framework, the psycho-dynamics of right-wing populism, which appeals to people's traumas, are included. Localist, national, xenophobic, anti-elitist, antineoliberal attitudes are examples of these dynamics. Then, focusing on the formation of political psychology, the relationship between individual-society-politics was analysed. Although this relationship is reciprocal, it explains the dispositional and situationist behavior in the formation of personalities and reveals the factors underlying the attitudes. In addition, it is planned to make the subject more understandable by giving political psychology determination methods made through mass media. This research focusses on the multi-lateral relationship between the individual, society and politics. In this complex relationship, the common elements are populism and political psychology. Concepts such as the leader, the media, the crisis, democracy, the party, the elites and the people form the basis for seeking answers to the following questions: What are the psycho-political dynamics of populism? How does populism affect political attitudes? What effect does the mass media have on political thought? What is the political psychology of populism? The study will increasethe level of awareness about the importance of psychology in understanding political events, how political events turn into an element of persuasion through the media, and how these persuasion factors affect the attitudes of the society towards politics.