Seçmenin politik bilincinin oy verme davranışına etkisi: Muğla ili örneği
The effect of voter's political consciousness on voting behavior: Example of Mugla province
  1. Tez No: 897691
  2. Yazar: SÜLEYMAN ULUKUŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM KIRLI BAYDUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 203
Özet
Siyaset ve onunla ilgili olan birçok konu güncel hayatın bir parçasıdır. Bu konulardan birisi de seçimlerdir. Seçimler ile alakalı olan seçim sistemleri, seçmen psikolojisi, oy verme davranışları ve ona etki eden faktörler, seçmen türleri gibi birçok konu çalışılmış ve seçim süreci analize tâbi tutulmuştur. Seçimlerin adil, eşit ve demokratik bir zeminde gerçekleşebilmesi adına yıllar içerisinde demokrasi anlayışında reformlar yapılmıştır. 20. yüzyılda altın çağını yaşayan liberal demokrasi, demokrasinin kötü şöhretini yok etmeye çalışsa da kendisi de eleştirilerden nasibini almıştır. Yıllar içerisinde popülizmin yeniden yükselişe geçmesi, halkı kolayca manipüle eden siyasetçilerin ve medya organlarının varlığı seçim sonuçlarının ne denli sağlıklı olduğunu tartışmaya açmıştır. Bu kapsamda siyasal karar vericileri belirleyen seçmeni tekrar incelemek gerekmektedir. Tezde seçmenin sadece onun oy verme davranışındaki kriterler değil, seçmenin oy verirken ne ölçüde bilinçli davrandığı, gerçek ile yanlışı ayırt edip edemediği, demokrasi kavramı hakkında ne düşündüğü ve bütün yurttaşların doğrudan veya dolaylı olarak hayatına etki eden seçimlere katılan seçmenlerin siyasal alanda karar verme açısından ehil olup olmadığına bakmak gerekmektedir. Bu amaçla yapılan alan araştırmaları bu meseleler hakkında bilgiler sunacaktır. Ayrıca mesele sadece seçmenin bilinçli olup olmaması değil, seçmeni karar verme açısından etkileyen ve siyasal zihniyetini şekillendiren siyasal kültür kavramına da gereken önem verilmelidir. Bir ülkenin siyasal kültürünün özelliklerinin demokratik değerlerle paralel olmaması sorunun sadece seçmenin bilinç düzeyinde değil, siyasal sistemin kendisinde olduğunu da gösterebilir. Bu çerçevede tezin amacı, demokrasi ve cumhuriyet kavramlarının dönüşümünü ele almak, Muğla seçmeni özelinde Türkiye'deki demokrasi anlayışını anlamak, tarihsel sürece bakarak Türk siyasal kültürünün temel özelliklerini saptamak ve bu özelliklerin demokratik değerlere uygunluğunu tespit etmek, Türkiye'de siyasal katılım konusunda seçmenin konumunu görmek ve alan araştırması sayesinde Muğla seçmeninin siyasal bilinç düzeyine ilişkin açıklama yapabilmektir.
Özet (Çeviri)
Politics and many issues related to it are a part of contemporary life. One of these issues is elections. Many issues related to elections such as electoral systems, voter psychology, voting behaviour and factors affecting it, types of voters have been studied and the election process has been subjected to analysis. In order for elections to be held on a fair, equal and democratic basis, reforms have been made in the understanding of democracy over the years. In the 20th century, liberal democracy, which experienced its golden age, tried to eradicate the bad reputation of democracy, but it also had its share of criticism. The rise of populism over the years, the existence of politicians and media organs that easily manipulate the public have led to a debate on how reliable the election results are. In this context, it is necessary to re-examine the voters who determine political decision makers. In this thesis, it is necessary to look not only at the criteria of the voter's voting behaviour, but also at the extent to which the voter acts consciously while voting, whether he/she can distinguish between truth and falsehood, what he/she thinks about the concept of democracy, and whether the voters who participate in elections, which directly or indirectly affect the lives of all citizens, are competent in terms of making decisions in the political field. Field researches conducted for this purpose will provide information on these issues. In addition, the issue is not only whether the voters are conscious or not, but the concept of political culture, which affects the voters in terms of decision-making and shapes their political mentality, should also be given due importance. The fact that the characteristics of a country's political culture are not in line with democratic values may indicate that the problem lies not only in the level of consciousness of the voters but also in the political system itself. In this framework, the aim of this thesis is to address the transformation of the concepts of democracy and republic, to understand the understanding of democracy in Turkey with a special focus on Muğla voters, to determine the basic characteristics of Turkish political culture by looking at the historical process and to determine the compatibility of these characteristics with democratic values, to see the position of voters in terms of political participation in Turkey and to make an explanation about the level of political consciousness of Muğla voters through field research.