Understanding the diversity among human urines using an artificial urine system and FTIR spectroscopy
İnsan idrarları arasında gözlenen çeşitliliğin yapay idrar sistemi ve FTIR spektroskopisi kullanılarak anlaşılması
- Tez No: 781506
- Danışmanlar: PROF. DR. FİLİZ KORKMAZ ÖZKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyofizik, Biophysics
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Atılım Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
İdrar testleri, çeşitli tıbbi bozuklukları tanımlamanın ve teşhis etmenin yaygın ve uygun bir yoludur. Bu çalışmada, 9 yapay idrar bileşeninin normal minimum ve maksimum değerlerinin spektrumunu belirlemek için yeni bir yapay idrar protokolünü (MP-AU) kullanıyoruz. Fourier Transform Infrared (FTIR) spektroskopisi, varsa bozuklukların erken saptanmasına yardımcı olacak bu spektrumları oluşturmak için kullanılmıştır. Hastanın idrar numunesinden elde edilen spektrum, minimum ve maksimum normal değerler için yapay idrar çözeltilerinden elde edilen spektrumlarla karşılaştırılabilir. Bu karşılaştırmanın sonucu hastanın sağlığı ile ilgili olacaktır. Hastanın spektrumu bu iki normal spektrum arasında yer alıyorsa, hastanın sağlık olduğu düşünülebilir. Buna bağlı olarak, hastanın spektrumu normal aralığın dışına çıkarsa, anomaliyi saptamak için daha fazla test istenebilir. Bu çalışmanın bulguları, yapay idrar sistemi içindeki bileşenlerin miktarının, FTIR spektrumundaki tepe noktalarının genlikleri ile ilişkili olduğunu ortaya koymaktadır. Ayrıca, daha sonraki çalışmalarda referans olarak kullanılmak üzere, test edilen idrar bileşenlerinin karakteristik bant pozisyonları da belirlenmiştir. Bu çalışma Atılım Üniversitesi Araştırma Destek programı çerçevesinde ATÜ-ADP-2122-01 numaralı proje ile finansal olarak desteklenmiştir.
Özet (Çeviri)
Urine tests are a common and convenient way to identify and diagnose a variety of disorders. In this study, we employ a novel artificial urine protocol (MP-AU) to determine the spectra of the normal minimum and maximum values of 9 urine components within the normal physiological range. Fourier Transform Infrared (FTIR) spectroscopy is employed to generate these spectra, which will aid in the early detection of disorders, if any exists. The spectrum obtained from the patient's urine sample would be compared to the spectra obtained from artificial urine solutions for the minimum and maximum normal values. The outcome of this comparison will be related to the patient's health. If the patient's spectrum lies between these two normal spectra, the patient can be considered healthy. Correspondingly, if the patient's spectrum falls outside of the normal range, more tests can be ordered to detect the anomaly. The findings of this study reveal that the quantity of components within the artificial urine system is correlated with the amplitudes of the peaks in the FTIR spectra. Furthermore, characteristic peak positions of the tested urine components are identified, which can be used as a reference in further studies. This study was financially supported by Atilim University Research Support program, Grant number ATU-ADP-2122-01.