Koklaşabilir kömürlerin metalurjik kok kalitesi ve verimine etkisi
The effect of coking coals on metallurgical coke quality and yield
  1. Tez No: 781517
  2. Yazar: MEHMET ATAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHAMMET EMRE TURAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Metalurji Mühendisliği, Mining Engineering and Mining, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Bu çalışmada metalurjik kok kömürü üretiminde kullanılan koklaşabilir taş kömürlerinin harmanlanıp kok fırınlarına doğrudan şarj edilerek, metalurjik kok kalitesi ve verimi değerlendirilecektir. Örnek Fabrika da satın alınan taşıyıcı kömür menşeileri (TTK, RUS, KOL, AVS) verim, maliyet, kalite vb. parametrelerin optimize edilmesi ve, en uygun kömür harmanının oluşuturulması amaçlanmıştır. Sahada stoklanan kömürlerden (TTK, RUS, KOL, AVS) numuneler alınmış ve fiziksel/kimyasal özellikleri tespit edilmiştir. Denemelerin her safhasında 200 ton kömür, 10 ayrı kok fırınına şarj edilip 18-20 saat koklaşmaya tabi tutulmuştur. Oluşturulan kok kömürlerinin her birinden numuneler alınarak kok analizleri yapılmıştır. Analiz sonuçları incelendiğinde en uygun kömür harmanının %15 TTK, %25 RUS, %20 KOL, %40 AVS olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, coking coals used in metallurgical coke production will be blended and directly charged to coke ovens, and the quality and efficiency of metallurgical coke will be evaluated. The main coal origins (TTK, RUS, KOL, AVS) purchased in the model plant are based on yield, cost, quality, etc. It is aimed to optimize the parameters and to create the most suitable coal blend. Samples were taken from the coals (TTK, RUS, KOL, AVS) stored in the field and their physical/chemical properties were determined. At each stage of the trials, 200 tons of coal was charged to 10 different coke ovens and subjected to coking for 18-20 hours. Coke analyzes were made by taking samples from each of the coke produced. When the analysis results were examined, it was concluded that the most suitable coal blend was 15% TTK, 25% RUS, 20% KOL, 40% AVS.