Yüksek fırınlarda verim artırmak amacıyla koklaşabilir yerli ve ithal kömürlerin optimum harmanlama özelliklerinin belirlenmesi
Determination of optimum blending characteristics of coking domestic and imported coals to increase productivity at blast furnaces
- Tez No: 256100
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜSEYİN VAPUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu çalışmada ithal taşkömürleri kok fırınlarına doğrudan şarj edilerek ve TTK taşkömürleriyle harmanlanması sonucu elde edilen kok kalitesinin değerlendirilmesi ve optimum harmanlama oranının bulunarak bunun Yüksek Fırınlardaki teorik olarak yansımaları hesaplanmıştır. Ayrıca ithal kömürlerin tek başlarına işletme şartlarında koklaşma kriterlerinin ne olduğunu da ortaya konulmuştur. Stok sahasından her kömür (TTK, ABD, Ukrayna ve Kanada kaynaklı) için ayrı ayrı numuneler alınmış ve kömürlerin fiziksel ve kimyasal özellikleri belirlenmiştir. Çalışmada tek kaynak kömürlerin koklaştırılmasının yanısıra TTK kömürleriyle yapılan harmanlarda kullanılmıştır. Çalışmanın her aşamasında yaklaşık 200 ton kömür belirlenen 10 adet kok fırınına şarj edilerek 18?20 saat koklaşma süresi beklenmiş, oluşan koktan numune alınarak kok analizleri yapılmıştır. Analiz sonuçları incelenerek üçlü harman için en uygun karışımın %20 TTK, %20 Ukrayna, %60 Kanada olduğu sonucuna varılmış ve mevcut stok durumu değerlendirilerek bu harman proseste kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the quality of coke produced by using the direct charge of imported coal or blended coal (TTK and imported coal) to the coke ovens was determined, and the effect of the optimum blending rate for the Blast Furnaces were evaluated. Also, this study demonstrates the coking criterion of just imported coals at operating conditions. The coal samples (From TTK, USA, Ukraine and Canada) were taken from the stock zone separately and the physical and chemical properties of these samples were determined.In this study, not only one sourced coals but also coal blend with TTK were used for coking process. In all stages of the study, approximately 200 tones of coal were charged to designate 10 coke ovens and after coking time of 18 ? 20 hours, the coke samples were analyzed. Then, the result of this analyze was examined and the optimum blend structure was chosen as 20 % TTK, 20 % Ukraine, 50 % Canada coals. This blend was used in production up to the evaluation of the coal stock.