New technique for chemiluminescence determination of iron level in thalassemia patient by mobile phone
Cep telefonu ile talasemi hastasında demir seviyesinin kemilüminesans tayini için yeni teknik
  1. Tez No: 781526
  2. Yazar: NIDHAL HATIF HAMMOOD AL-MANSOORI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ KARAİPEKLİ, DR. ÖĞR. ÜYESİ AMMAR MOHAMMED ALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışma, kemilüminesans yoğunluğunu değerlendirmek için yepyeni bir enstrüman olışturmayı amaçlamaktadır. Işık olarak yepyeni bir fotosensör kullanıldı ve yeni cihaz, yüksek hassasiyet, düşük maliyet, tasarım basitliği ve kullanım kolaylığı gibi avantajlara sahiptir. Deneysel kısım, luminol ve hidrojen peroksit arasındaki doğrudan reaksiyon kullanılarak Kemilüminesans ve Biyolüminesans için yeni bir cihazın tasarımı ve yeni cihazın optimum koşullarının belirlenmesinden oluşmaktadır. Luminol'ün oksidasyonundan kaynaklanan ışık yoğunluğu, kimyasal etkileşim için bir sonuç analizi olarak veri sağlayan bir cep telefonuna kurulu Remote XY programı kullanılarak ölçüldü. Doğrusallık, tespit limiti (3σ×gürültü) ve korelasyon katsayısı R=0,9997'dir. Cihaz ile 25 Talasemi hastası örneğinde deneyler yapılmıştır. Talasemi hastalarının kanındaki demiri ölçmek için geliştirilen ev yapımı cihazın ölçüm sonuçları kolorimetrik Cromatest kit dizisinin sonuçları ile karşılaştırıldı. Sonuçların hemen hemen benzer olduğu bulundu.
Özet (Çeviri)
The current study aims to Creation of a brand-new instrument to assess chemiluminescence intensity. A brand-new photosensor was employed as a light, and the new gadget has the advantages of great sensitivity, low cost, simplicity of design, and ease of usage. The experimental section consists of the design of a new instrument for Chemiluminescence and Bioluminescence by using the direct reaction between luminol and hydrogen peroxide and the determination of optimum conditions of the new device. The light intensity from the oxidation of Luminol was measured by using the Remote XY program installed in a mobile phone which gives data as a results analysis for chemical interaction. The linearity, detection limit (3σ×noise), and correlation coefficient were R = 0.9997. It was conducted experiments on 25 samples of Thalassemia patients with the device. The measurement results of the homemade device developed to measure iron in the blood of thalassemia patients were compared with those of the colorimetric Cromatest kit array. It was found that the results were almost similar.