Enfekte hastalarda SARS-CoV-2'nin bazı immünolojik faktörlerinin belirlenmesi
Determine some immunological factors of SARS-CoV-2 among infected patients
- Tez No: 781546
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MELDA DÖLARSLAN, DR. ÖĞR. ÜYESİ AMRAN MEZHER LAWAS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Koronavirüs hastalığı (COVID-19), dünya çapında oldukça bulaşıcı viral bir hastalıktır. Bu çalışmada SARS-CoV-2 bulaştığı düşünülen 50 kişiden ve SARS'a karşı aşılanmış 40 kişiden kan ve serum örneği, Mart-Haziran 2022 tarihleri arasında Eğitim hastanesinden alınmıştır. Elde edilen sonuçlar erkeklerin hastaneye yatma olasılığının daha yüksek olduğunu ve daha fazla risk altında olduğunu göstermiştir. Her iki cinsiyette de 51-71 yaş grubunda (%52,5) daha fazla hasta tespit edilmiştir. IL-6, C ve G alelinin frekansları, hasta ve kontrol grubunda incelenmiştir. G genotipi ve G aleli için yüksek bir prevalans ve CC genotipi ve C aleli için düşük bir prevalans tespit edilmiştir. Kontrol grubunda ise GG genotipi ve G alelinin hastalıklı bireylere göre daha yaygın olduğu, CC genotipi ve C alelinin ise az yaygın olduğu bulunmuştur. Ayrıca, GG genotipi ve G alelinin, CD147 geninin NCBI homolog dizilimine dayanan numunelerde en yüksek frekansa sahip olduğu, CC genotipi ve C alelinin ise kontrol bireylerinden alınan numunelerde en yüksek frekansa sahip olduğu ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
Coronavirus disease (COVID-19) is a highly contagious viral disease worldwide. March June 2022, blood and serum samples from 50 people who are thought to be infected with SARS-CoV-2 and 40 people who have been vaccinated against SARS were taken from the Teaching hospital in this study. Dec. The results obtained showed that men are more likely to be hospitalized and are at greater risk. More patients were identified in the 51- 71 age group (52.5%) in both sexes. The frequencies of the IL-6, C and G alleles were studied in the patient and control group. A high prevalence has been identified for the G genotype and the G allele, and a low prevalence for the CC genotype and the C allele. On the other hand, it was found that the GG genotype and the G allele were more common in the control group than in the diseased individuals, while the CC genotype and the C allele were less common. In addition, it was revealed that the GG genotype and the G allele had the highest frequency in samples based on the NCBI homologous sequencing of the CD147 gene, while the CC genotype and the C allele had the highest frequency in samples taken from control individuals.