Immunological study to some parameters in patients with covid-19 on liver functions
Covid-19 hastalarında karaciğer fonksiyonları ile ilgili bazı parametrelerle immünolojik çalışma
  1. Tez No: 855001
  2. Yazar: WEAM WAEL SALMAN ALWAHBI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SONGÜL ŞAHİN, DR. ÖĞR. ÜYESİ AYAD GAIDAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Virüs, kendi kendine çoğalamayan küçük bir parazittir ve duyarlı bir hücreye bulaştığında, hücre mekanizmasını daha fazla virüs üretmeye yönlendirebilir. Coronavirüsler yakın zamanda, nükleik asit tipleri, lipit zarfın varlığı ve özellikle ayırt edici morfolojileri gibi çeşitli temel özelliklere dayanarak ayrı bir virüs cinsi olarak sınıflandırıldı. Şiddetli akut solunum sendromu koronavirüs 2'nin (SARS-CoV2) neden olduğu hiperinflamatuar yanıtlar, hastalık şiddetinin ve ölümün önemli bir nedenidir. Terapötiklere rehberlik edecek öngörücü prognoz biyobelirteçleri kritik derecede eksiktir. Birçok çalışma, interlökin-6 (IL-6), tümör nekroz faktörü-alfa (TNFa) ve diğer inflamatuar aracıların salınmasıyla birlikte bir“sitokin fırtınasına”işaret etmiştir. Burada, 2019 koronavirüs hastalığı (COVID-19) olan hastalarda bazı immünolojik parametreler ile karaciğer fonksiyonu arasındaki ilişkiyi değerlendirmeyi önerdik. Bu çalışma, Al-Karkh Genel Hastanesinde ve Ağustos - Ekim 2023 döneminde 50 COVID -19 hastasını kapsayan bir vaka kontrol çalışması olarak tasarlandı. Kontrol grubundan elli gönüllüye ek olarak venöz kan örnekleri alınarak biyokimyasal ölçümler yapılarak serumdaki ALT, AST, ALP, D-dimer, Ferritin, LDH, CRP, CTLA-4 ,IL-6 TIM-3,TNF-α ve IL-6 düzeyleri belirlendi. Sonuçlar, enfekte erkeklerin yüzdesinin kadınlardan daha yüksek olduğunu ve 40-50 yaş grubunun enfekte hastaların yüzdesinin en yüksek olduğunu gösterdi.
Özet (Çeviri)
A virus is a small parasite that cannot undergo self-reproduction and once it infects a susceptible cell, the virus can direct the cell machinery to produce more viruses. The coronaviruses have been recently classified as a separate virus genus on the basis of several fundamental characteristics, which include their nucleic acid type, the presence of a lipid envelope, and, in particular and their distinctive morphology. Hyper-inflammatory responses induced by severe acute respiratory syndrome coronavirus 2 (SARS-CoV2) are a major cause of disease severity and death. Predictive prognosis biomarkers to guide therapeutics are critically lacking. Several studies have indicated a“cytokine storm”with the release of interleukin-6 (IL-6), and along with tumor necrosis factor-alpha (TNFα) and other inflammatory mediators. Here, we proposed to assess the relationship between some of immunological parameters and liver function for patients with coronavirus disease 2019 (COVID-19). This study was designed to be a case-control study conducted in the Al-Karkh General Hospital, and in the period from - August to October - 2023 .50 patients with Covid -19. In addition to fifty volunteers from the control group Venous blood samples were collected and determine the biochemical measurements serum level of ALT, AST, ALP, D. Dimer , Ferritin , LDH, CRP, CTLA-4 ,IL-6 TIM-3, and TNF-α. The results showed that the percentage of infected males is higher than females and the age group (40-50 years) is the highest percentage of infected patients.