İdiyopatik skolyozlu hastalarda fasiyal asimetri ve dental malokluzyonun değerlendirilmesi
Evoluation of facial asymmetry and dental malocclusion in patients with idiopathic scoliosis
- Tez No: 781564
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ VEHBİ TUNCER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, idiyopatik skolyozlu hastalarda fasiyal asimetri ve dental malokluzyonu değerlendirmek; omurganın transversal yöndeki eğriliği ile yüz asimetrisi ve dental malokluzyon arasında ilişki olup olmadığını araştırmaktır. Gereç-Yöntem: Çalışmada, Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Anabilim Dalı'na ve Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Ortopedi Anabilim Dalı'na tedavi talebi ile başvuran hastalardan, klinik ve radyografik değerlendirme ile İdiyopatik Skolyoz tetkiki yapılan; 75 kız 24 erkek; toplam 99 hasta dahil edilmiştir. Ege Üniversitesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Anabilim Dalı'na ve Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Ortopedi Anabilim Dalı'na tedavi talebi ile başvurmuş hastalarda omurgadaki eğrilik derecesi invaziv bir yöntem olmayan skolyometre isimli cihaz ile ölçülmüş, skolyoz derecesi 10 derece üzerinde olan hastalardan tedavi amaçlı tüm kolumna vertebralis anteroposterior grafisi alınmıştır. Çalışmaya gönüllü olarak katılmayı kabul eden hastalar yüz asimetrisinin ve ortodontik tedavi ihtiyacının değerlendirilmesi amacı ile Ege Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Ortodonti Anabilim Dalı'na yönlendirilmiştir. Hastalardan asimetri ve ortodontik düzensizliğinin değerlendirilebilmesi amacı ile anteroposterior kafa grafisi, dental modeller ile tanı fotoğrafları alınmıştır. Skolyoz derecesi eşik sınırın altında bulunan (Cobb
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to evaluate facial asymmetry and dental malocclusion in patients with idiopathic scoliosis and to investigate whether there is an association between facial asymmetry or dental malocclusion and curvature of the spine in the transvers direction. Materials-Methods: 75 girls and 24 boys; a total of 99 patients were included in this study who applied for treatment and were evaluated by clinical and radiographic controls for idiopathic scoliosis at Ege University Faculty of Medical Sciences Department of Physical Therapy and Rehabilitation; and Ege University Faculty of Medical Sicences Department of Orthopedics. Patients who applied to Ege University Faculty of Medicine Department of Physical Therapy and Rehabilitation and Department of Orthopedics with treatment request were examined with a device named scoliometer to evaluate the degree of curvature of the spine, which is not an invasive method. And all columna vertebralis anteroposterior graphy was taken. Patients who agreed to participate in the study voluntarily were directed to the Ege University Faculty of Dentistry Department of Orthodontics for the purpose of assessing the facial asymmetry and the need for orthodontic treatment. To evaluate asymmetry and orthodontic disorder in patients, posteroanterior radiography of the head, diagnostic photographs and dental models were taken. Thirty patients below the threshold of scoliosis (Cobb