Kronik ürtiker hastalarında serum zonulin düzeylerinin araştırılması
Investigation of serum zonulin levels in chronic urticaria patients
  1. Tez No: 781569
  2. Yazar: BÜŞRA SOLAK ESEN
  3. Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. MERVE HATUN ERKAYMAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Dermatoloji, Dermatology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Deri ve Zührevi Hast. Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Kronik ürtiker 6 haftadan uzun süre devam eden ürtiker ve/veya anjiyoödem atakları ile seyreden, toplumun %0,5-5'ini etkileyen çok sık görülen bir hastalıktır. Etiyopatogenezde birçok neden suçlanmakla birlikte net olarak ortaya konan bir faktör bulunmamaktadır, en güçlü teori otoimmünite olarak düşünülmektedir. Otoimmün hastalıkların oluşumunda artmış bağırsak geçirgenliği son yıllarda öne çıkan bir araştırma konusu olmuştur. Yüksek serum zonulin düzeyleri artmış bağırsak geçirgenliğininin bir belirteci olarak kabul edilmektedir. Çalışmamızda kronik ürtiker ve bağırsak geçirgenliği ilişkisini serum zonulin düzeyi üzerinden değerlendirmeyi amaçladık. Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma Hastanesi Deri ve Zührevi Hastalıklar Anabilim Dalı Polikliniği'nde takipli 65 kronik spontan ürtiker tanılı hasta vaka grubuna, 65 sağlıklı gönüllü ise kontrol grubuna alındı. Serum zonulin düzeylerini etkileyebileceği için hasta grubunda rutin bakılan antinükleer antikor, anti-dsDNA, anti mikrozomal antikor, anti tiroglobulin antikor, anti endomysium antikor, doku transglutaminaz IgG, doku transglutaminaz IgA, anti-gliadin IgG, anti-gliadin IgA otoantikorlarından herhangi biri pozitif olanlar vaka grubu olarak çalışmaya dahil edilmedi. Vaka ve kontrol gruplarında serum zonulin düzeyi ELİSA yöntemi ile eş zamanlı çalışıldı. Çalışmaya dahil edilen toplam 130 katılımcının ortalama serum zonulin düzeyi 107,3 ± 47,5 pg/mL idi.
Özet (Çeviri)
Chronic urticaria is a very common disease characterized by urticaria and/or angioedema attacks lasting longer than 6 weeks, and affects 0.5-5% of the population. Although several theories have been claimed regarding the etiopathogenesis, there is no clearly defined factor. The strongest theory is considered to be the autoimmunity. Increased intestinal permeability in the development of autoimmune diseases has recently become an important research topic. High serum zonulin levels are considered a marker of increased intestinal permeability. The aim of this study is to investigate the relationship between chronic urticaria and intestinal permeability through serum zonulin levels. Sixty-five patients with chronic spontaneous urticaria who have been followed up at the Department of Dermatology and Venereology of Atatürk University Faculty of Medicine Research Hospital and 65 healthy volunteers were included in the study. Patients who were positive for any of the antinuclear antibody, anti-dsDNA, anti microsomal antibody, anti thyroglobulin antibody, anti endomysium antibody, tissue transglutaminase IgG, tissue transglutaminase IgA, anti-gliadin IgG, anti-gliadin IgA autoantibodies, were not included in the study. Serum zonulin levels in the case and control groups were meausured simultaneously with the ELISA method. The mean serum zonulin level of the 130 participants was 107.3 ± 47.5 pg/mL.