Akut pankreatitli hastalarda serum periostin düzeyinin akut pankreatit şiddetini öngörmede önemi ve akut pankreatit şiddet skorlamalarıyla arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
Importance of serum periostin level in predicting the severity of acute pancreatitis in patients with acute pancreatitis and evaluation of its relationship with the acute pancreatitis severity scores
- Tez No: 781568
- Danışmanlar: PROF. DR. FATİH ALBAYRAK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Akut Pankreatitli Hastalarda Serum Periostin Düzeyinin Akut Pankreatit Şiddetini Öngörmede Önemi Ve Akut Pankreatit Şiddet Skorlamalarıyla Arasındaki İlişkinin Değerlendirilmesi Amaç: Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma Hastanesi'ne başvuran akut pankreatitli hastaların serum periostin düzeyinin akut pankreatit şiddetini öngörmede önemi ve akut pankreatit şiddet skorlamalarıyla arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi amacıyla yapılmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamıza Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma Hastanesi'ne 1 Ocak 2021-1 Ocak 2023 tarihleri arasında başvuran 18-90 yaş aralığındaki akut pankreatit tanılı 80 hasta dahil edildi. Çalışmaya katılan hastaların cinsiyeti, yaşı, boyu, kilosu, mesleki durumu, ek hastalık varlığı, laboratuvar inceleme sonuçları, görüntüleme bulguları kaydedilirken; alkol veya sigara kullananlar, intravenöz ilaç bağımlıları, gebe olanlar çalışma dışı bırakıldı. Araştırmaya dahil edilen hastalardan lökosit (WBC), nötrofil lenfosit oranı (NLO), ortalama platelet hacmi (MPV), amilaz, lipaz, C-reaktif protein (CRP) ile serum periostin düzeyi yatışının birinci günü, üçüncü günü ve beşinci günü ölçülerek kaydedildi. Kullanılan laboratuvar parametreleri; hastaların servis takibi esnasında gönderilen tetkiklerden arta kalan serumlardan elde edildi. Çalışmaya alınan hastalar, Revize Atlanta Skorlamasına göre hafif, orta, şiddetli akut pankreatit olacak şekilde gruplara ayrıldı. Bulgular: Çalışmamıza alınan 80 hastanın 47'si (%58,8'i) kadındı. Bütün hastaların yaş ortalaması 58,95±13,83 ve ortalama yatış süresi 5,63±2,81 gündü. Katılımcıların tamamında karın ağrısı olup; %83,8'inde görüntüleme yöntemi olarak bilgisayarlı tomografi (BT) kullanılmıştı ve %53,8'inde etiyoloji idiyopatikti. Katılımcıların Atlanta Şiddet Skoruna göre %75'i hafif şiddetliydi. Orta şiddetli akut pankreatitli hastalarda; birinci, üçüncü ve beşinci gün alınan kanlarda; WBC, NLO, CRP ortalamaları yüksek ve istatiksel olarak anlamlı saptandı (p0.05).
Özet (Çeviri)
Importance of Serum Periostin Level in Predicting the Severity of Acute Pancreatitis in Patients with Acute Pancreatitis and Evaluation of its Relationship with the Acute Pancreatitis Severity Scores Aim: This study was conducted to evaluate the importance of serum periostin level in predicting the severity of acute pancreatitis and its relationship with acute pancreatitis severity scoring in patients with acute pancreatitis who visited the Atatürk University Research Hospital. Materials and Methods: A total of 80 patients between the ages of 18-90 years with a diagnosis of acute pancreatitis, who visited the Atatürk University Research Hospital between January 1, 2021, and January 1, 2023, were included in our study. While the gender, age, height, weight, occupational status, presence of additional disease, laboratory test results, and imaging findings of the patients participating in the study were recorded, those who were smoking or using alcohol, who had intravenous drug addictions and women who were pregnant were excluded from the study. The leukocytes (WBC), neutrophil-lymphocyte ratio (NLR), mean platelet volume (MPV), amylase, lipase, C-reactive protein (CRP) and serum periostin levels of the participants were measured on the first, third, and fifth days of their hospitalization and these values were recorded. The laboratory parameters used were obtained from the serum left over from the samples sent during the inpatient follow-up of the patients. The patients included in the study were divided into groups of mild, moderate and severe acute pancreatitis according to the Revised Atlanta Classification. Results: Among the 80 participants, 47 (58,8%) were female. The mean age of the patients was 58,95±13,83 years and the mean hospital stay duration was 5,63±2,81 days. All of the participants had abdominal pain, while computed tomography (CT) was used as the imaging method in 83,8%, and the etiology was idiopathic in 53,8%. According to the Atlanta Classification of the participants, 75% of them had mild severity. The mean WBC, NLR, and CRP values were found to be high and statistically significant in the blood samples taken on the first, third and fifth days in patients with moderate acute pancreatitis (p0.05).