Cinuçen Tanrıkorur tarafından bestelenen ilâhilerin makam ve biçim yönüyle incelenmesi
Examination of the hymns composed by Cinuçen Tanrıkorur in terms of makam and form
- Tez No: 781573
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SADETTİN VOLKAN KOPAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Müzik, Religion, Music
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Din Musikisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Din Musikisi Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 241
Özet
20. yüzyılda yaşamış olan bestekâr, ud virtüözü, hanende, eğitimci ve müzikolog Cinuçen Tanrıkorur peşrev, saz semâisi, medhal, kâr, kârçe, mevlevî âyini, ilâhi, mersiye, münacât, şuğul, şarkı, ağır semâi, yürük semâi, destan, naat gibi dinî ve ladinî formlarda 505 eser bestelemiştir. Yapılan literatür taraması sonucunda Tanrıkorur tarafından bestelenen ilâhilerin bir bütün hâlinde ele alındığı bir çalışma olmadığı tespit edilmiştir. Bundan dolayı Tanrıkorur tarafından bestelenen ilâhilerin hepsinin incelenmesi, Türk Din Mûsikîsi açısından önem arz etmektedir. Çalışmamızda Cinuçen Tanrıkorur tarafından bestelenen kırk bir adet ilâhi makam ve biçim yönüyle analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The 20th century composer, oud vituoso, singer, educator and musicologist Cinuçen Tanrıkorur compesed 505 works in many religious and non-religious, such as peşrev, saz semâisi, medhal, kâr, kârçe, mevlevi âyini, ilâhî, mersiye, münacât, şuğul, şarkı, ağır semâi, yürük semâi, destan, naat. As a result of the literature review, it as determined that there was no study in which the hymns composed by Tanrıkorur were considered as a whole. For this reason, the examination of all the hymns composed by Tanrıkorur is important for Turkısh Religion Music. In our study, forty-one divine makam and forms composed by Cinuçen Tanrıkorur were analyzed.