Cinuçen Tanrıkorur'un Şeddisabâ makamındaki eserlerinin müzikal unsurlar yönünden değerlendirilmesi
Evaluation of Cinucen Tanrikorur's works in Seddisaba maqam in terms of musical elements
  1. Tez No: 748979
  2. Yazar: MAZHAR AYDOĞMUŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SAFİYE YAĞCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Türk Müziği bestekârları arasında yer alan Cinuçen Tanrıkorur, besteleriyle Türk Müziğinin geleceğe aktarımı için önemli çalışmalar ortaya koymuştur. Türk Müziğine büyük formlu eserleri de dâhil olmak üzere çok çeşitli formlarda eserler kazandıran bestekârın 505 eseri mevcuttur. Cinuçen Tanrıkorur, Klâsik Türk Müziği tarihi açısından önemli bir yere sahiptir. Araştırma konusu ile ilgili çeşitli yazılı ve görsel kaynaklar taranarak; besteleriyle Türk Müziğine katkı sağlayan Cinuçen Tanrıkorur'un hayatı, sanatçı kişiliği, bestekârlığı, terkîb ettiği makamlar, sözlü eserlerinin güfte sahiplerinin yaşamları gibi konular ele alınmıştır. Cinuçen Tanrıkorur tarafından bestelenen ve kendi terkîbi olan Şeddisabâ makamındaki eserlerin müzikal unsurlar açısından değerlendirilmesi bu araştırmanın konusunu oluşturmaktadır. Araştırmaya konu olan eserler ele alınırken, eserlerin form yapısı, usûl yapısı ve makamsal yapısı değerlendirilmiştir. Araştırma, Cinuçen Tanrıkorur'un bestekâr, araştırmacı ve ud icrâcılığı yönünü ortaya koymak ve Türk Müziği'nde az kullanılan makamlar arasında yer alan Şeddisabâ makamını tanıtmak ve diğer bestekârlar tarafından kullanılmasını teşvik etmek, Türk Müziğinde az kullanılan makamlara dikkat çekmek açısından önem arz etmektedir.
Özet (Çeviri)
Cinucen Tanrıkorur, who is among the Turkish Music composers, has put forward important compositions for the transfer of Turkish Music to the future with his compositions. The composer, who brought works in a wide variety of forms, including large-form works to Turkish Music, has 505 compositions. Cinucen Tanrıkorur has an important place in the history of Classical Turkish Music. By scanning various written and visual sources related to the research subject; the life of Cinucen Tanrıkorur, who contributed to Turkish Music with his compositions, his artist personality, his composition, the maqams which were composed by him, and the lives of the lyricists of his verbal compositions were discussed. The subject of this research is the evaluation of the compositions in Seddisaba mode, which is composed by Cinucen Tanrıkorur and which is his own composition, in terms of musical elements. While the works that are the subject of the research are handled, the form structure, rhythm structure and modal structure of the works are evaluated. The research is important in terms of revealing the composer, researcher and oud performer aspect of Cinucen Tanrıkorur, introducing the Seddisaba makam, which is among the less used makams in Turkish Music, encouraging its use by other composers, and drawing attention to the less-used makams in Turkish Music.