Pelvisin instabil posterior halka yaralanmalarında açık redüksiyon internal fiksasyonu ile perkütan sakroiliak vida fiksasyonunun karşılaştırması
Comparison of open reduction internal fixation and percutaneous sacroiliac screw fixation in unstable posterior ring injury of the pelvic
- Tez No: 781579
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ AYDIN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Amaç: İnstabil posterior pelvik yaralanmaların cerrahi tedavisi açık redüksiyon ve internal fiksasyon (ARİF), kapalı redüksiyon perkütan sakroiliak fiksasyon (KRPSV) ile uygulanabilir. Biyomekanik olarak her iki yöntem arasında litaratürde anlamlı bir fark bulunmamıştır. Çalışmamınızın amacı bu yöntemlerin radyolojik ve klinik fonksiyonel sonuçlarının karşılaştırılmasıdır. Yöntem: Tile tip B ve tip C pelvik yaralanma sebebiyle kliniğimze başvuran en az 12 ay takipli 90 hasta geriye dönük olarak incelendi. Hastaların 28'ine anterior ve posterior yaklaşım ile ARİF ile 62'sine KRPSV yöntemiyle ile posterior pelvik halka tespiti uygulandı. Majeed fonksiyonel klinik skorlama sistemi ile fonksiyonel sonuçları; Matta, Henderson ve Lefaiver'in tariflediği radyolojik ölçüm yöntemleri ile grafileri değerlendirilerek karşılaştırıldı. Bulgular: Nihai cerrahi tedavi 5,5 gündü (1-13 gün). Hastaların %44'ü Tile tip C, %56'sı Tile tip B yaralanmaya maruzdu ve sıklıkla sebebi trafik kazalarıydı. En sık eşlik eden diğer organ yaralanması akciğer yaralanmasıydı. Hastaların %80'ninde fonksiyonel klinik skorlama mükemmel (%47) veya iyiydi (%33).
Özet (Çeviri)
Objective: Surgical treatment of unstable posterior pelvic injuries can be performed with open reduction and internal fixation (ORIF) and closed reduction with percutaneous sacroiliac fixation (CRPSS). Biomechanically, no significant difference was found between the two methods in the literature. The aim of our study is to compare the radiological and clinical functional results of these methods. Methods: Ninety patients with Tile type B and Type C pelvic injuries who applied to our clinic with at least 12 mounths follow-up were analyzed retrospectively. Posterior pelvic ring fixation was performed with ORIF in 28 patients and with CRPSS in 62 patients. Fuctional results with Majeed functional clinical scoring system; radiographs were evaluated and compared with the radiological measurement methods described by Matta, Henderson and Lefaiver. Results: Final surgical treatment was 5,5 days (1-13 days). %44 of the patients had Tile type C, %56 Tile type B injuries and the reason was mostly traffic accidents. The most common accompanying organ injury was lung injury. Functional clinical scoring was excellent (%47) or good (%33) in %80 of patients.