Vertikal büyüme paternli hastalarda, hibrit hyrax-mentonplak ile tedavi öncesi ve sonrası iskeletsel ve dental yapıların tomografi ile retrospektif olarak incelenmesi
Retrospective evaluation of skeletal and dental structures by using cone-beam computed tomography before and after treatment with hybrid hyrax-mentonplate in patients with vertical growth pattern
  1. Tez No: 781592
  2. Yazar: GAMZE YILDIRIM
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ELVAN ÖNEM ÖZBİLEN
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Amaç: Çalışmanın amacı hibrit hyrax-mentonplak kombinasyonu ile tedavi edilmiş vertikal büyüme paternine sahip hastaların, tedavi öncesi ve sonrası iskeletsel ve dental yapılarındaki değişimlerinin tomografi verileri üzerinden üç boyutlu olarak değerlendirilmesidir. Gereç ve Yöntem: Mevcut retrospektif çalışma hibrit hyrax-mentonplak ve Sınıf III elastik ile ortopedik tedavisi yapılmış 6 hastanın (5 kız 1 erkek, ortalama yaşları 11.9±0,9) tedavi öncesi (T0) ve sonrası (T1) alınmış KIBT verileri üzerinden yapılmıştır. İskeletsel ve dental parametreler 3D SLICER versiyon 5.0.2 (www.slicer.org) yazılımı aracılığıyla incelenmiştir. Ölçümlerin öncesi ve sonrası değerlendirmeleri Wilcoxon eşleştirilmiş iki örnek testi ile analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of the study is to evaluate the changes in skeletal and dental structures of patients with a vertical growth pattern treated with hybrid hyrax-mentonplate combination, before and after treatment in three dimensions, using cone-beam computed tomography datas. Materials and Methods: This retrospective study was conducted on the CBCT data obtained before (T0) and after (T1) the treatment of 6 patients (5 females and 1 male, mean age 11.9±0,9) who underwent orthopedic treatment with hybrid hyrax-mentonplate with Class III elastics. Skeletal and dental parameters were analyzed via 3D SLICER version 5.0.2 software (www.slicer.org). Pre and post-treatment measurements were analysed with the Wilcoxon paired-sample test.