Kimya öğretmenlerinin kimyasal denge konusundaki kimyasal gösterimleri anlama düzeylerinin ve kimyasal gösterimler arasında dönüşüm yapabilme becerilerinin belirlenmesi
Determination of chemistry teachers' understanding level of chemical representations on chemical equilibrium and their ability to transform among chemical representations
  1. Tez No: 781602
  2. Yazar: SEYHAN BARAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞEGÜL TARKIN ÇELİKKIRAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kimya Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 169
Özet
Kimya soyut bir bilim dalı olduğu için öğrenilmesi ve öğretilmesi zor dersler arasındadır. Kimya öğretmenleri öğrencilerinin kimya konularını doğru bir şekilde öğrenmeleri için onların hayatlarında büyük bir öneme sahiptir. Bu çalışmanın amacı kimya öğretmenlerinin kimyasal denge konusuna ait kimyasal gösterimleri (makroskobik, tanecik ve sembolik) anlama düzeylerini ve bu gösterimler arasında dönüşüm yapabilme becerilerini belirlemektir. Çalışmanın örneklemi Bitlis ve Van illerindeki Milli Eğitim Bakanlığı'nda görev yapmakta olan on iki Kimya öğretmeninden oluşmaktadır. Bu çalışmada kimya öğretmenlerinin kimyasal denge konusunda kimyasal gösterimleri anlama seviyelerini detaylı bir şekilde belirlemek için nitel araştırma yöntemlerinden durum çalışması kullanılmıştır. Veri toplama aracı olarak açık uçlu sorulardan oluşan test ve yarı yapılandırılmış görüşme tekniği kullanılmıştır. Kimya öğretmenlerinin kimyasal denge konusundaki kimyasal gösterim seviyelerinin belirlenmesine yönelik araştırmacı tarafından çizim ve açıklama gerektiren açık uçlu sorulardan oluşan Kimyasal Denge ve Kimyasal Gösterim Testi hazırlanmıştır. Testte dört farklı kimyasal olay ele alınarak kimyasal dengeye etki eden faktörlere ilişkin makroskobik, sembolik ve tanecik boyutta açıklama veya çizim yaptırmayı gerektiren ve ayrıca bu gösterim boyutları arasında dönüşüm yaptırmayı gerektiren sorular yer almaktadır. Elde edilen veriler içerik analizi yöntemiyle analiz edilmiş, katılımcıların cevapları“doğru”,“kısmen doğru”ve“yanlış”şeklinde kodlanmıştır. Çalışmada elde edilen veriler katılımların her üç kimyasal gösterim boyutundaki anlama düzeyleri ve gösterimler arasındaki dönüşüm yapabilme durumlarına yönelik olarak değerlendirilmiştir. Çalışma sonucunda katılımcıların çoğunun makroskobik ve sembolik boyutta anlama seviyelerinin iyi olduğu, tanecik boyutta anlama seviyelerinin ise yetersiz olduğu gözlemlenmiştir. Çalışmaya katılan kimya öğretmenlerinin çoğunluğu makroskobik boyutta doğru açıklamalar yapmalarına rağmen tanecik boyutunda doğru çizim yapamadıkları izlenmiştir. Ayıca çalışmaya katılan katılımcıların kimyasal gösterimler arasında dönüşüm yaparken zorlandıkları gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Since chemistry is an abstract discipline, it is among the difficult courses to learn and teach. Chemistry teachers have a great importance in the lives of their students in order to learn chemistry subjects correctly. The aim of this study is to determine the level of understanding of chemistry teachers' chemical representations (macroscopic, particulate and symbolic) of chemical equilibrium and their ability to transform between these representations. The sample of the study consists of twelve Chemistry teachers working in the Ministry of National Education in the provinces of Bitlis and Van. In this study, a case study, one of the qualitative research methods, was used to determine the level of chemistry teachers' understanding of chemical representations in chemical equilibrium in detail. The Chemical Equilibrium and Chemical Representation Test, consisting of open-ended questions that require drawing and explanation, was prepared by the researcher to determine the chemical representation levels of chemistry teachers on chemical equilibrium. In the test, there are questions that require explanations or drawings in macroscopic, symbolic and particle sizes regarding the factors affecting the chemical equilibrium by considering four different chemical events, and also requiring conversion between these chemical representations. The data obtained were analyzed by content analysis method, and the answers of the participants were coded as“correct”,“partially correct”and“false”. The data obtained in the study were evaluated in terms of the participants' understanding levels in all three chemical representation levels and their ability to transform between representations. As a result of the study, it was observed that while most of the participants' understandings in the macroscopic and symbolic levels were good, those in the particulate level were insufficient. Although the majority of the chemistry teachers participating in the study made correct explanations in macroscopic level, it was observed that they could not draw correctly in particulate level. In addition, it was observed that the participants in the study had difficulties while transforming among chemical representations.