Avrupa Birliği hukuku kapsamında kişisel verilerin korunması ve üçüncü devletler bakımından etkisi: ABD örneği
Protection of personal data within the context of European Union law and its effects on third states: US example
  1. Tez No: 781629
  2. Yazar: GİZEM BÜŞRA SARI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ İBRAHİM AKKUTAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Kişisel verilerin korunmasında AB hukukunun en yüksek korumayı öngördüğü genel olarak kabul görmektedir. Temel haklardan kabul edilen kişisel verilerin korunmasının birlik üyesi tüm devletlerde aynı seviyede sağlanması için gerekli düzenlemeler de AB hukukunda mevcuttur. AB, vatandaşlarına ait kişisel verilerin birlik içinde yararlandığı korumaların, veriler birlik dışına çıktığında da aynı seviyede devam etmesini istemektedir. Bu amaçla AB hukukunda kişisel verilerin korunmasına yönelik bazı düzenlemeler üçüncü devletler bakımından da etki doğuracak şekilde hazırlanmıştır. Bu çalışmada; AB hukukunda kişisel verilerin korunması ve üçüncü devletler bakımından etkisi incelenmiştir. Üçüncü devletler bakımından etki ise; hukukunda AB ile oldukça farklı bir kişisel verilerin korunması sistemi benimseyen ABD yönünden, AB düzenlemelerinde üçüncü ülkelere veri transferine ilişkin düzenlemelerin etkisi kapsamında incelenmiştir. Bu inceleme kapsamında ABD hukukunda kişisel verilerin korunmasının detaylarına da yer verilerek AB hukuku ile benzer ve farklı yönleri ortaya koyulmaya çalışılmış, sonrasında AB kişisel verilerin korunması hukukunun ABD bakımından etkisi üzerine bir değerlendirme yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The EU Law is known to provide the highest data protection standards for its citizens. Furthermore, the right to data protection is considered one of the fundamental rights and is protected at the same level with the successful legal harmonization in the EU territory. However, the EU legislator wishes to extend this protection beyond the borders. In order to achieve that, EU law contains regulations regarding personal data protection with extraterritorial effects. This thesis aims to examine the EU's data protection regulatory framework and its extraterritorial effects on non-EU states. The US law is chosen as an example to demonstrate the EU's extraterritorial effect because it adopts a very different approach to data protection. Even though the EU and the US data protection law share some basic principles, it is argued that their difference in practice stems from their distinct legal traditions. Therefore this research also includes a detailed review of the US data privacy law and its effects on modern data protection law. The study then concludes with an analysis of the effects of the EU data protection law on US law and practice.