Sınıf öğretmenlerinin 4.sınıf sosyal bilgiler dersinde mahalli kahramanların tanıtılmasına ilişkin görüşlerinin incelenmesi (Erzurum ili örneği)
Analyzing opinions of class teachers on introducing local heroes in 4th grade social studies class (Erzurum example)
  1. Tez No: 781657
  2. Yazar: MUHAMMET BATUHAN PARLAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NAZIM KURUCA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Giresun Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu araştırmanın amacı, 4. sınıf sosyal bilgiler dersinde mahalli kahramanların tanıtılması ile ilgili sınıf öğretmenlerinin görüşlerini ortaya koymaktır. Araştırmanın çalışma grubunu, 2021-2022 eğitim öğretim yılı Erzurum ili Yakutiye, Aziziye ve Palandöken merkez ilçelerinden Milli Eğitim Bakanlığına bağlı okullarda görev yapan ve gönüllük esasına göre belirlenmiş ilkokul 4. sınıfta eğitim vermiş olan 25 sınıf öğretmeni oluşturmaktadır. Araştırmaya katılan sınıf öğretmenlerine Ö1,Ö2, …….Ö24,Ö25 şeklinde araştırma etiği çerçevesinde kodlar verilmiştir. Araştırma verilerinin toplanmasında görüşme tekniği kullanılmıştır. Veri toplama aracı olarak, araştırmacı tarafından yarı yapılandırılmış sorulardan oluşan görüşme formu oluşturulmuştur. Görüşme şekli katılımcı öğretmenlerin isteğine göre belirlenmiştir. Bazı katılımcı öğretmenler ile açık havada sosyal mesafeli ve maskeli bir şekilde görüşülmüştür. Bazı öğretmenler ile ise Zoom programı üzerinden görüşülerek onların ses kayıtları alınmıştır. Araştırmada, görüşme yoluyla elde edilen verilerin çözümlenmesinde, betimsel analiz ve içerik analizi tekniği kullanılmıştır. Araştırmacı, öğretmenlerle gerçekleştirdiği bireysel görüşmeleri tamamlamış ve betimsel analizin aşamalarına uygun olarak verileri çözümlemiştir. Araştırma elde edilen verilere göre, mahalli kahramanların 4. sınıf sosyal bilgiler dersinde tanıtılmasının önemli olduğu bulunmuştur. Ayrıca öğrencilerin sosyal bilgiler dersine karşı ilgi ve meraklarının bu tür etkinlikler ile arttığı ve öğrenciye birçok katkı sağlayacağı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study research aims to reveal the opinions of class teachers on introducing of local heroes in the 4th grade social studies class. The study group of this research consists of 25 class teachers who give education in the 4th grade of primary school, voluntary, working in the schools affiliated to the Ministry of national education in Yakutiye, Aziziye and Palandöken central districts of 2021- 2022 academic year. The class teachers who participated in this research named as Ö1, Ö2, …….Ö24, Ö25 within the framework of research ethics. Interview technique is used to collect the research data. As a data collection tool, an interview form consisting of semi-structured questions was created by the researcher. The interview technique is determined according to the claims of the participating teachers. Some participant teachers are interviewed outdoors in a social distance and masked manner. Some teachers are interviewed through the Zoom program and their voice recordings are taken. In the research, descriptive analysis and content analysis techniques are used to analyze the data obtained through interviews. The researcher completed interviews and analyzed the data in accordance with the steps of the descriptive analysis. According to the data obtained from the research, it is important to introduce the local heroes in the 4th grade social studies course. In addition, it is concluded that the student's interests social studies class would increase with these kind of activities and make many contributions to the students.