Türkiye Günlüğü dergisinin tarih, tarih eğitimi, eğitim ve sosyoloji bağlamında incelenmesi: (Mart-Nisan 1998 – Güz 2009)
Review of Türkiye Günlüğü journal within the context of history, history education, education and sociology: (March-April 1998 - Fall 2009)
- Tez No: 781656
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NAZIM KURUCA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Sosyoloji, Education and Training, Sociology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Giresun Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 199
Özet
Bu çalışma tarih, tarih eğitimi, eğitim ve sosyoloji bağlamında; 1989 yılında yayım hayatına başlayan ve günümüze kadar kesintisiz olarak devam eden Türkiye Günlüğü dergisini incelemek amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu, Türkiye Günlüğü dergisinin Mart-Nisan 1998'den (50. sayı), Güz 2009'a (99. sayı) kadar olan toplam 50 yayını oluşturmaktadır. Araştırmada nitel araştırma yöntemi kullanılmış, araştırmanın verileri doküman incelemesi tekniğiyle toplanmıştır. Elde edilen verilerin analizinde betimsel analiz yöntemi kullanılmıştır. Araştırmada derginin amacının, Türkiye'nin sorunlarını farklı boyutlardan bilimsel bir ortamda tartışmak, incelemek ve okuyucuyu bilinçlendirmek olduğu görülmüştür. Türkiye Günlüğü'nde genel olarak, Türkiye'nin gündemi doğrultusunda güncel konulara yer verilmiştir. Derginin incelenen sayılarında 715 makale tespit edilmiş, bu makaleler arasında tarih ve tarih eğitiminde 53, eğitimde 11 ve sosyolojide 102 makaleye yer verildiği görülmüştür. Tarih kapsamında; eğitime tarihin katkıları, Osmanlı İmparatorluğu, siyasî tarih ve tarih eğitimi konularında içerikler yer almaktadır. Eğitim alanında; eğitim sistemi, dil öğretimi, medreseler, üniversite sorunları ve yurt dışındaki eğitim hareketleri incelenmiştir. Sosyolojide de Anadolu, Türkiye, kültür, yönetim, toplumsal kimlik, milliyet, Müslüman-Türk sosyolojileri, din sosyolojisi ve ahlak konuları üzerinde durulmuştur. Türkiye Günlüğü'nde, tarih, tarih eğitimi, eğitim ve sosyoloji kapsamlarında yapılacak araştırmalarda ve bu olguların öğretiminde yararlanılabilecek içeriklere yer verildiği tespit edilmiştir. Özellikle toplumsal ve kurumsal düzenlemeler yapılırken, dergide yer alan içeriklerin de gözden geçirilmesinin faydalı olabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study is in the context of history, history education; education and sociology; It has been studied to examine the Journal of Türkiye Günlüğü, which started its publication in 1989 and continues uninterruptedly until today. The field of the research consists of 50 publications in the journal Türkiye Günlüğü from March-April 1998 (50th issue) to Fall 2009 (99th issue). The qualitative research method was applied in the research, and the data of the research were collected by document analysis technique. The descriptive analysis method was applied in the analysis of the obtained data. In the research, it has been seen that the journal aims to discuss and examine Turkey's problems from different dimensions in a scientific environment and to raise the awareness of the reader. In the Türkiye Günlüğü, current issues are generally included in line with Turkey's agenda. In the examined issues of the journal, 715 articles were identified, among these articles it was seen that there were 53 articles in history and history education, 11 articles in education, and 102 articles in sociology. Within the date; contributions of history to education, there are contents on historiography, Ottoman Empire, political history, and history education. In the field of education; the education system, language teaching, madrasas, university problems, and education movements which were occurred abroad were examined. In the field of sociology; Anatolia, Turkey, culture, management, social identity, nationality, Muslim-Turkish sociologies, sociology of religion, and morality were emphasized. It has been determined that the Türkiye Günlüğü includes content that can be used in the research to be made within the scope of history, history education, education and sociology, and in the teaching of these phenomena. It is thought that it would be beneficial to review the contents of the journal, especially while making social and institutional arrangements.