The intercultural engagement in Mardin: Religion, culture and identity
Mardin'de kültürlerarası bağlanma: Din, kültür ve kimlik
- Tez No: 781681
- Danışmanlar: DR. MARIAN DESOUZA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Antropoloji, Anthropology
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Australian Catholic University
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Antropoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 309
Özet
Mardin ili Türkiye'nin Suriye sınırında yer almakta ve farklı-etnik dini gruplara ev sahipliği yapmaktadır. Farklı tarihi ve sahip olduğu gruplar onu Türkiye'nin diğer şehirlerinden ayırmaktadır. Son yıllarda kültürü, sosyal ve dinsel çoğulculuğu Türkiye'deki çokkültürlü yapıları inceleyen akademisyen ve politikacıların dikkatini çekmektedir. Bu ilgi, Mardin'in yeniden keşfine ve kıymetinin takdirine neden olan ulusal ve uluslararası gelişmelerle yakından ilgilidir. Bu süreç şehrin çokkültürlülüğünün dünyaya tanıtılması çabalarını yansıtan pek çok aktivite ile desteklenmiştir. Türk Devleti henüz bir çokkültürlü politikaya sahip değildir. Bununla birlikte, Mardin'in sosyo-kültürel yapısı Türkiye'nin çokkültürlülüğünü gösteren bir araca dönüşmüştür. Bu gelişme Mardin'in kültürel ve tarihi yönleri üzerinde hakim bir söylem yaratmıştır. Son gelişmeleri dikkate alan bu doktora tezi Mardin'deki farklı unsurların kültürel bağlanmasını analiz etmektedir. Bunu yaparken araştırma dört etnik-dini grubun etkileşimine odaklanmaktadır: Sünni Araplar, Sünni Kürtler, Süryaniler ve Ezidiler. Tez, bağlanma kavramanı toplumdaki farklı kültürel yapılar arasındaki bağlantı olarak ele almaktadır. Bu kavram sosyal ve kültürel hayatta birbiri ile bağlantılı alanlara, ve etnik ve dini grupların ötekilerle ilişkilerine -yerel ve ulusal kontekstler ve bunların ulus-aşırı bağlantılarını dikkate alarak- işaret etmektedir. Bu nitel araştırmanın amacı, katılımcı gözlem, derinlemesine mülakatlar, yerel ve ulusal arşivlerin analizi yoluyla, Mardin örneğinde kültürlerarası bağlanmanın inşasında ve devamında dinin rolünü tartışmaya açmaktır.
Özet (Çeviri)
Mardin is a city situated on the Turkish border with Syria and populated by diverse ethno-religious groups. Its complex history and groups are different from other cities of Turkey. Its cultural, social and linguistic plurality has fascinated academics and politicians who search for the examples of multiculturality in Turkey. This is related to the recent national and international developments that resulted in the re-discovery and valorisation of Mardin. This valorisation has been supported by plenty of activities that reflect the new publicity of the 'multiculturalism' of the city to the world. The Turkish State has not had a multicultural policy. However, Mardin's structure has been a device to show the multiculturality of Turkey. This has created a dominant discourse on the cultural and historical aspects of Mardin. Considering recent developments, this doctoral dissertation analyses the intercultural engagement of diverse components in Mardin. In doing so, the research focuses on the interaction of four ethno-religious groups: Sunni Arabs, Sunni Kurds, Syriac Christians and Ezidis. It adopts the notion of engagement as connections between different cultural parts in a society. The notion refers to areas that are interlaced in social and cultural life, and it is used to indicate the relations of ethnic and cultural groups with others considering the links between local and national context as well as their interaction with transnational networks. The aim of this qualitative study – through participant observation, in-depth interviews and textual analysis of local and national archives – is to discuss the role religion plays in constructing and maintaining intercultural engagement in the case of Mardin.