Gıda güvenliği ve gıda güvencesi konusunda tüketici algısının belirlenmesi
Determination of consumer perception about food safety and food security
- Tez No: 781688
- Danışmanlar: PROF. DR. NEVZAT ARTIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Günümüz gelişen teknolojiler ve sosyal durumlar tüketicilerin gıda satın alma durumlarını değiştirmiştir. Ülkemizdeki tüketicilerin satın alma davranışları ve gıda güvenliği hakkında bilgilerinin düzeyini belirleyebilmek için tüketicilerime anket düzenlenmiştir. 18 yaş ve üzeri olan tüketicilere yönelik olan bu çalışma, 1200 kişiye Google Forms üzerinden hazırlanan bu anket link aracılığı ile ulaştırılmış ve sonuçları internet üzerinden alınmıştır. Analizinde IBM SPSS programından yararlanılmıştır. Tüketicilerin gıda ürünü satın alırken %70,5 ürün içeriğine dikkat ettiği tespit edilmiştir. Tüketicilerin %63,3 gıda satın alırken indirim günlerinden etkilendiği, %66,5 uygun fiyatlı ürünlerden etkilendiği belirlenmiştir. %68 oranındaki tüketicilerin indirimli ürünleri tercih ettiği tespit edilmiştir. Tüketicilerimizin gıda satın alımı sırasında satıcıların eldiven takma durumları sorulduğunda %52,1 oranında bazı satıcıların eldiven taktığı belirtilmiş ve %56,7 oranındaki tüketicimiz eldiven takan satıcılarının bazılarının ürün dışında başka yerlere temas ettiklerini belirtmiştir. Güvenli gıda için fazladan ödeme yapmayı %84,8 oranındaki tüketicimiz kabul etmiştir. Tüketicilerin %80,3 oranında gıda güvenliği tanımını bildiğini belirtmiştir. Gıda güvenliği tanımını sorduğumuzda ise %71 oranında doğru yanıt vermişlerdir. Tüketicilere gıda güvenliği hakkında bilgi edindikleri kaynakları sorduğumuzda ise %61,7 oranında bilimsel yazılardan bilgi edindikleri tespit edilmiştir. Tüketicilerimizin gıda konusu hakkında en güvendikleri araç olarak %70,7 konu uzmanları ve %59,7 bilimsel yazı ve kitap olduğunu belirtmişlerdir. Günümüz gıdaların geçmişe göre daha güvenli olup olmadığı hakkındaki düşüncelerini sorduğumuzda ise %50,3 oranındaki tüketicimiz daha güvenli olduğunu belirtmiştir. Tüketicilerimizin gıda güvenliği hakkında bilgi düzeyleri yüksek olsa bile bazı konularda eksik bilgileri mevcuttur. Bunların bilgilendirilmesi devlet tarafından gerek broşürler gerekse reklamlarla tüketicilere iletilmelidir.
Özet (Çeviri)
Today's developing technologies and social situations have changed the food purchasing situation of consumers. This survey study was conducted to determine the level of knowledge of consumers about purchasing behavior and food safety. This study, which is aimed at consumers aged 18 and over, was sent to 1200 people via this link, which was prepared on Google Forms, and the results were obtained over the internet. IBM SPSS program was used in the analysis. It has been determined that consumers pay attention to %70,5 product content when purchasing food products. It has been determined that % 63,3 of consumers are affected by discount days while purchasing food, and %66,5 are affected by affordable products. When our consumers were asked about the wearing of gloves during their food purchases, %52,1 of our consumers stated that some sellers wore gloves, and % 56,7 of our consumers stated that some of the sellers who wear gloves contacted other places other than the product. %84,8 of our consumers agreed to pay extra for safe food. They stated that 80.3% of consumers know the definition of food safety. When we asked about the definition of food safety, they gave %71 correct answers. They stated that %70,7 of them are subject experts and %59,7 of them are scientific articles and books as the most trusted tool by our consumers about food. When asked about whether today's foods are safer than in the past, %50,3 of our consumers stated that they are safer. Even though our consumers have a high level of knowledge about food safety, they have incomplete information on some issues. Informing them should be communicated to the consumers by the state both in brochures and advertisements.