Adi Ophir'in ahlak felsefesinde kötülük sistemi
Evil system in Adi Ophir's moral philosophy
  1. Tez No: 781704
  2. Yazar: SITTI AAISYAH SUNGKILANG
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERDAL CENGİZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sistematik Felsefe ve Mantık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
Kötülük sorunu, kalıcı bir konu olarak kabul edilen ahlak felsefesi söyleminin bir parçasıdır. Kötülük sorununu tartışırken metafizik ve epistemolojik tartışmalar yaygındır. Ayrıca ahlak felsefesi pratik yaşamla ilgili olduğu için diğer bilgi alanlarıyla da yakından ilişkilidir. İsrailli bir düşünür olan Adi Ophir, ahlak felsefesinin özü olarak kötülüğe odaklanarak bu alana katkıda bulunmuştur. Ona göre iyilik için kötülüğün kayboluşu ve/ya az miktarda kötülük bir şarttır. Ophir, kötülüğü sıradan kötülükler ve bir düzen olarak Kötülük olmak üzere iki türe ayırmıştır. Ophir'e göre kötülük, deneğin işaretleri okumadaki başarısızlığı veya hatadan kaynaklanan çevredeki koşullara ilgisizliği ve bilgisizliğinden kaynaklanmaktadır. Ophir, göstergeyi, okuma konusunda göstergebilimde kullanılan terminoloji gibi anlamlandırma yerine dillendirme olarak ifade eder. Göstergeleri okumaktaki bir hata nedeniyle konu sonunda önlenmesi gereken veya en azından etkisinin en aza indirilmesi gereken kötülüğün varlığını öngörememektedir. Göstergelerin okunmaması kayıp ve hasara neden olur. Büyük hasar, insanın acı çekmesine neden olur ve sonunda bir düzen olarak Kötülük oluşur, yani düzen yanlış gittiğinde ve adaletsizliklerle dolu olduğunda. Ophir, hamusari ya da kendini verme tezini, insanların çevrelerinden habersiz olmamaları için ahlaki bir çağrı olarak önermektedir. Anahtar Kelime: Ahlak, kötülük problemi, sıradan kötülükler, Kötülük, dillendirme olarak, hamusari.
Özet (Çeviri)
The problem of evil is a part of the discourse of moral philosophy, which is considered a perennial issue. Metaphysical and epistemological debates are prevalent in discussing the problem of evil. Besides, because it is related to practical life, moral philosophy is also closely associated with other fields of knowledge. An Israeli thinker, Adi Ophir, contributed his thoughts by focusing on evil as the core of moral philosophy. According to him, good is only a condition of the disappearance of evil and or a small amount of evil. He divided evil into two qualities, namely superfluous evils and Evil as an order. According to Ophir, evil is present because of the subject's lack of interest and ignorance about the circumstances around caused by the failure or error in reading the signs. About reading the sign, Ophir terms it as en-tonguing instead of signification as terminology used in semiotic. Due to error in reading the signs, in the end the subject is failed to anticipate the existence of evil that should have been prevented, or at least its impact should have been minimalized. Failure to read the signs results in loss and damage. Massive damage causes human suffering, and finally, the order of Evil is formed, namely when the order goes wrong and is full of injustice. Ophir proposes the thesis hamusari or self-giving, as a moral call for human beings not to be ignorant of their surroundings. Keyword: Morals, problem of evil, superfluous evils, Evil, en-tonguing, hamusari.