Correlation between some of the renal failure parameters and the abnormalities of iron levels in the blood of patients with renal failure
Böbrek yetmezliği olan hastaların kanındaki böbrek yetmezliği parametrelerinden bazıları ile demir düzeylerinin anormallikleri arasındaki ilişki
- Tez No: 781712
- Danışmanlar: PROF. DR. VOLKAN EYÜPOĞLU, DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ BADR ROOMI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Böbrekler düzgün çalışamadığında böbrek yetmezliği (RF) olarak bilinen tıbbi bir hastalık ortaya çıkar. Bu çalışmanın amacı, durumun anemiyle bağlantısını daha iyi anlamak için RF hastalarının transferrin, hepsidin, ferritin, demir ve toplam demir bağlama kapasitesini değerlendirmekti. Çalışmaya RF hastalığı olan toplam 100 kişi ve aynı yaştaki 50 sağlıklı kontrol katıldı. RF'li hastalar, kontrollerden çok daha yüksek hem üre hem de kreatinin seviyeleri sergilediler. Kontrol grubuna göre RF hastalarında ferritin ve hepsidin düzeyleri oldukça yüksekti. Ancak, RF hastaları ve kontroller arasında transferrin seviyelerinde istatistiksel olarak anlamlı bir fark yoktu. RF hastalarında hem toplam hem de transferrine özgü demir bağlama kapasiteleri sağlıklı kontrollere göre çok daha düşüktür. RF'li hastalarda da kontrollerden önemli ölçüde daha düşük hemoglobin seviyeleri vardı. Genel olarak, RF'ye maruz kalan kişiler, anemi dahil olmak üzere ciddi sağlık komplikasyonlarını önlemek için yakından izlenmelidir. Ayrıca, hepsidin düzeyinin yüksek olması, RF hastalarında ciddi inflamatuar olaylara işaret etmiştir.
Özet (Çeviri)
When the kidneys are unable to function properly, a medical disease known as renal failure (RF) occurs. The goal of this study was to assess RF patients' transferrin, hepcidin, ferritin, iron, and total iron binding capacity to better understand the condition's link to anemia. There was a total of 100 people with RF disease and 50 healthy controls of the same age who took part in the study. Patients with RF exhibited considerably higher levels of both urea and creatinine than controls. Ferritin and hepcidin levels in RF patients were significantly higher than in a control group. Transferrin levels between RF patients and controls, however, did not differ in a manner that was statistically significant. In RF patients, both the total and the transferrin-specific iron-binding capacities are much lower than in healthy controls. Patients with RF also had considerably lower hemoglobin levels than controls. Overall, people exposed to RF should be closely monitored to prevent serious health complications including anemia. Also, the high level of hepcidin indicated serious inflammatory events in RF patients.