Kızılırmak nehrinin Apodemus mystacinus'un (Mammalia: Rodentia) Kuzey Anadolu'daki iki soy hattı üzerinde izolasyon etkisinin belirlenmesi
Determination of isolation effect of Kızılırmak river on two lineages of Apodemus mystacinus (Mammalia: Rodentia) in Northern Anatolia region
  1. Tez No: 781722
  2. Yazar: SAİME KÜÇÜKKARAKAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. REYHAN ÇOLAK, DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜL OLGUN KARACAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Zooloji, Biology, Zoology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Oligosen'den itibaren canlıların evrimleşmesine katkıda bulunan birçok jeolojik ve tektonik olaylar meydana gelmiştir. Anadolu'da bu olaylar sonucu meydana gelen ve daha önce farklı türlerde yapılan çalışmalarda popülasyonlar üzerinde bariyer etkisine sebep olduğu düşünülen Kızılırmak'ın Apodemus mystacinus üzerindeki etkisi merak konusudur. Bu tür, Türkiye'de Trakya hariç her yerde yayılış göstermektedir. Bu tez çalışmasında Kızılırmak nehri yakınlarından 6 farklı lokaliteden toplanan 37 A. mystacinus örneği kullanıldı. Cytb gen bölgesi PCR ile çoğaltılarak dizi analizi yapıldı. Cytb gen bölgesi analizleri sonucunda 18 haplotip elde edildi. Oluşturulan filogenetik ağaçlarda Kızılırmak nehrinin iki yakasındaki örnekler bir arada kümelendi. Nehrin A. mystacinus popülasyonlarını ayırmada bariyer etkisi olmadığı sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
Since the Oligocene, many geological and tectonic events have occurred that contributed to the evolution of living things. The effect of Kızılırmak on Apodemus mystacinus, which occurred as a result of these events in Anatolia and was thought to have a barrier effect on populations in previous studies on different species, is a matter of curiosity. This species spreads everywhere in Turkey except Thrace. In this thesis study, 37 A. mystacinus specimens collected from 6 different localities near the Kızılırmak river were used. Sequence analysis was performed following PCR amplification of the cytb gene region. As a result of cytb gene region analysis, 18 haplotypes were obtained. In the phylogenetic trees created, the samples on both sides of the Kızılırmak river were clustered together. It was concluded that the river did not have a barrier effect in separating A. mystacinus populations.