Die positionen der biopolitik in der Türkei
Türkiye'nin biyopolitik durumu
  1. Tez No: 781721
  2. Yazar: SONER TAUSCHER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ELKE SCHWİNGER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Almanca
  9. Üniversite: Ludwig-Maximilians Universität München
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Biyopolitika kavramının açılımı sağlık ve nüfus politikasından göç ve tarım politikasına kadar uzanmaktadır. Bu çalışma, kavramı, Almanya'da biyopolitik tartışmalar olarak adlandırılan kök hücre araştırmaları, klonlama ve üreme tıbbı ile PGD ve cinsiyet seçimi gibi alanlarla sınırlandırmaktadır. Çalışmada biyopolitika kavramı, bilimsel çalışmaların kısıtlanması ve düzenlenmesinin yanı sıra araştırmaların devlet tarafından teşvik edilmesi olarak da anlaşılmaktadır. Biyopolitika terimi, kök hücre araştırmaları ve üreme tıbbı tartışmalarına kadar sadece birkaç profesyonel çevrede biliniyordu. Türkiye'de ise bu terim kısıtlı olarak dar bir çevrede bilinmektedir. Bunun sebebi ise Avrupa ya da ABD'de olduğu gibi Türkiye'de neredeyse kamusal olarak biyopolitik tartışmaların yapılmamış olmasıdır. Türkiye'de devletinin belirli bir biyopolitik eylemi ancak geçerli yasalar, yönetmelikler veya uluslararası anlaşmalar üzerinden incelendiğinde anlaşılabilir olmaktadır. Biyopolitik alanda yapılan yasal düzenlemeler de sağlık ya da eğitimde olduğu gibi net bir genel politik çizgi de seyretmemektedir. Sivil toplum kuruluşların, siyasi partilerin ya da bilim insanlarının biyopolitik konulara yönelik duruşlarını ayırt etmek zordur. Bu durumun başlı sebepleri arasında biyopolitikanın tanımı ve kavramı hakkında henüz bir farkındalığın kamusal olarak oluşmamasındadır. Biyoetik tartışmaların odağında olan insan varoluşuna, çevreye ya da embriyonik kök hücre araştırmalar üzerine gerçekleştirilen etik, siyasi ve dini tartışmalar, açıklamalar ve çalışmaların çoğu hekimler, deontologlar ya da genetikçiler tarafından yapılmakta, sadece sayılı tıp hukuku ve ilahiyatçı akademisyenler biyoetik ya da biyopolitik meselelerle ilgilenmektedir. Bu çalışma ile Türkiye'de mevcut olan yasal düzenlemeler, kurumlar ve siyasi programlar üzerinden yukarıda belirtildiği sınırlar çerçevesinde biyopolitikanın alanına giren konuların nasıl düzenlediğini araştırmaktadır.
Özet (Çeviri)
The concept of biopolitics ranges from health and population policy to migration and agricultural policy. This study limits the idea to the so-called biopolitical debates in Germany, such as stem cell research, cloning and reproductive medicine, PGD, and gender selection. In the study, biopolitics is understood as the restriction and regulation of scientific work as well as the promotion of research by the state. The term biopolitics was only known in a few professional circles until the stem cell research and reproductive medicine debates. The term is known only in a narrow circle in Turkey because there has been almost no public discussion of biopolitics as in Europe or the US. In Turkey, a specific biopolitical act of the state can only be understood when analyzed through applicable laws, regulations, or international agreements. Legal rules in the field of biopolitics do not follow a clear general political line as in health or education. It is difficult to distinguish the positions of civil society organizations, political parties, or academia on biopolitical issues. One of the main reasons for this situation is the need for more public awareness about the definition and concept of biopolitics. Most of the ethical, political, and religious discussions, statements, and studies on human existence, the environment, or embryonic stem cell research, which are at the center of bioethical debates, are made by physicians, deontologists, or geneticists, and only a few medical law and theology academics are interested in bioethical or biopolitical issues. This study investigates how Turkey's legal regulations, institutions, and political programs regulate the problems that fall within the field of biopolitics within the boundaries outlined above.