Artvin-Mersivan yöresi kızılağaç odununun fiziksel ve mekanik özellikleri
Physical and mechanical properties of Alder [Alnus glutinosa, subps. barbata (C. A. Mey.) Yalt] wood obtained from Artvin - Mersivan region
- Tez No: 78173
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NURGÜL AY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
ÖZET Bu çalışmada Sakallı Kızılağaç [Alnus glutinosa subsp. barbata (C. A. Mey.) Yalt] odununun fiziksel ve mekanik özellikleri araştırılmıştır. Deneylerde, Artvin-Mersivan yöresinden alıan 10 adet örnek ağaçtan yararlanılmıştır. Örnek ağaçların seçimi, deney örneklerinin hazırlanması ve deneyler ilgili standartlara uygun olarak yürütülmüştür. Bu çalışmada Sakallı Kızılağaç odununun anatomik özelliklerinden yıllık halka genişliği; fiziksel özelliklerinden tam kuru ve hava kurusu özgül ağırlıklar, yatay ve dikey yönde özgül ağırlık değişimleri, hacim yoğunluk değeri, mekanik özelliklerinden liflere paralel basınç direnci, eğilme direnci, eğilmede elastikiyet modülü, liflere paralel çekme direnci, makaslama direnci, dinamik eğilme direnci, yarılma direnci ve Brinell sertlik değerleri belirlenmiştir. Sonuçlar, aynı ağaç türü ve benzer anatomik yapıya sahip ağaç türleri odunları üzerinde yapılmış olan diğer çalışmalarla karşılaştırılmıştır. Çalışma sonucunda elde edilen bulgulardan yararlanarak Sakallı Kızılağaç odununun kullanım yerleri hakkında önerilerde bulunulmuştur. Anahtar Kelimeler : Kızılağaç, Fiziksel ve Mekanik Özellikler.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study some physical and mechanical properties of Alder [Alnus glutinosa subps. barbata (C. A. Mey.) Yalt.] wood were investigated. The experiments have been carried out the test specimens obtained from 10 selected experimental trees taken from Artvin-Mersivan region and the selection of the experimental trees, preparation of the test specimens and application of the test procedures were carried out according to relevant standards. In this study anatomical and physical properties of Alder wood were studied including annual rings width, air and oven dry specific gravities and distribution of them in horizontal and vertical direction, volume density value. In addition some mechanical properties of Alder wood were also investigated such as compression strength parallel to the grain, static bending strength, modulus of elasticity, strength in tension parallel to the grain, shear strength, impact strength, cleavage strength and values of Brinell - hardness were determined. The results, compare to literature (same species and other species have similar anomitical structure). According to the invention of this study, same proposal was given about usage of Alder (Alnus glutinosa subspbarbata) wood. Key Words : Alder, Mechanical, Physical properties.