Aile ve mahremiyet açısından X-Y ve Z karşılaştırmalı kuşak analizi: Konya ili örneği
X-Y and Z comparative generation analysis in terms of family and privacy: The case of Konya
  1. Tez No: 781731
  2. Yazar: MİYASE NUR DUYSAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSAMETTİN ERDEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: KTO Karatay Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Aile; üzerinde çok çeşitli tanımlamalar yapılan, toplumsal yapının en küçük yapı taşını oluşturan bir kurumdur. Ailenin geçmişten günümüze birçok toplumda değer atfedilen ve kutsanan bir kurum olması, onun önemli bir yere sahip olmasından kaynaklıdır. Ancak toplumsal yapının değişmesi, modernleşme ve küreselleşme gibi faaliyetlerin insan hayatını derinden etkilemesi aile kurumu içinde kaçınılmaz olmuştur. Bu sebeple aile için temel olan mahremiyet olgusuna ilişkin bir dönüşüm meydana gelmiş, mahrem derecesi değişmiştir. Araştırmanın temel amacı toplumsal yapının değişmesiyle beraber, ailenin dönüşüme uğraması ve bu değişimin yansıması olan mahremiyete ilişkin paradigma değişiminin kuşaklar üzerinde incelenmesidir. Araştırma verilerine ulaşabilmek için X-Y ve Z kuşaklarında yer alan bireylerin aile ve mahremiyete ilişkin bakış açıları karşılaştırmalı olarak incelenmiştir. Araştırma, saha çalışması şeklinde yapılandırılmış̧ derinlemesine görüşme sorularıyla 60 kişi ile gerçekleştirilmiştir. Verilerin çözümlenmesi kısmında içerik analizi yönteminden faydalanılmış ve araştırmanın verileri temalaştırılarak yorumlanmıştır. Tezin temel araştırma konusunu her bir kuşağın aileyi ve mahremiyeti nasıl ele aldığını betimlemek oluşturmaktadır. Araştırmanın sonucunda ise bütün kuşakların kendi anlam dünyalarına göre mahremiyeti algıladıkları ve bu doğrultuda tanımlamalarını yaptıkları ortaya çıkmıştır. Katılımcıların mahremiyete ilişkin üzerinde en çok durdukları kavramlar ise özel alan ve gizlilik olmuştur. Her bir kuşak için toplumsal ve teknolojik gelişmelerin aile ve mahremiyet üzerinde etkisi olduğu, bu yüzden mahremiyet olgusunun sınırlarının gevşediği sonucuna ulaşılmıştır. Bulgular sonucunda kuşaklar arası bakış açısı farklılığını etkileyen nedenlerin; internet, normalleştirme, sosyal medya, toplumsal ve çevresel faktörler, Batılılaşma ve aile tiplerinin değişmesi olduğu tespit edilmiştir. Anahtar Kelimeler Aile, Mahremiyet, Kuşak, Değişen Toplum
Özet (Çeviri)
Family; It is an institution that forms the smallest building block of the social structure, on which various definitions are made. The fact that the family is an institution that is valued and sanctified in many societies from past to present is due to the fact that it has an important place. However, it has been inevitable within the family institution that the changes in the social structure, the activities such as modernization and globalization have profoundly affected human life. For this reason, a transformation has occurred regarding the concept of privacy, which is fundamental to the family, and the degree of privacy has changed. The main purpose of the research is to examine the transformation of the family along with the change in the social structure and the paradigm shift of privacy, which is the reflection of this change, over generations. In order to reach the research data, the perspectives of the individuals in the X-Y and Z generations regarding family and privacy were examined comparatively. The research was carried out with 60 people with in-depth interview questions structured as fieldwork. In the analysis of the data, the content analysis method was used and the data of the research were thematized and interpreted. The research was carried out based on the hypothesis that“each generation has a different perspective on family and privacy in itself.”As a result of the research, it has been revealed that all generations perceive privacy according to their own world of meaning and make their definitions in this direction. The most emphasized concepts regarding privacy by the participants were private space and privacy. It has been concluded that social and technological developments have an impact on family and privacy for each generation, so the boundaries of the privacy phenomenon are loosened. As a result of the findings, the reasons affecting the difference in perspective between generations; internet, normalization, social media, social and environmental factors, westernization and change in family types. Keywords Family, Privacy, Generation, Changing Society