Spor müsabakalarında ortaya çıkan zararlardan dolayı sporcuların hukuki sorumluluğu
Legal responsibility of athletes due to the damages in sports competitions
- Tez No: 781738
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAKKI MERT DOĞU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Spor, Law, Sports
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: KTO Karatay Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
Bu tezin amacı, spor müsabakalarında yaralanma ve ölümün gerçekleşmesi durumunda ortaya çıkan zararlardan dolayı sporcuların hukuki sorumluluğunu ortaya koymaktır. Sportif faaliyetler kapsamında sporcuların antrenman veya müsabaka esnasında karşılıklı olarak gerçekleştirdikleri eylemleri inceleme konusu yapılmış olup söz konusu eylemlerin hangi koşullar altında hukuki sorumluluğu doğuracağı belirlenmeye çalışılmıştır. Türk Borçlar Kanunu'nun 49. maddesi kapsamında düzenlenen haksız fiile ilişkin genel esaslardan bahsedilmiş olup bu hususun spor hukukuna yansıması konusunda bir takım ayrıcalıkların olduğu ortaya konmuştur. Sporun doğasında hareket serbestisi olduğundan, müsabakada gerçekleştirilen hukuka aykırı her fiil hukuki sorumluluğu doğurmayacaktır. Hukuka aykırılığı ortadan kaldıran bir sebebin gerçekleşmesi durumunda ve/veya kabul edilen risk kapsamında sporcunun hukuki sorumluluğu söz konusu olmayacaktır. Ayrıca genel çerçevede düzenlenen haksız fiile ilişkin ilkelerden farklı olarak spor müsabakalarında geçerli olan sporcunun kusuru ve ihmali durumları da ayrı özelliklere sahiptir. Sporcunun hukuki sorumluluğunun doğması halinde zararın tazmini amaçlı maddi ve manevi tazminat davası ikame edilmesi gündeme gelecektir. Günümüzde spora ilginin artması ve sportif faaliyetlerin yaygınlaşması, spor hukukuna ilişkin uyuşmazlıkların ve hukuki sorunların ortaya çıkma ihtimalini daha da artırmaktadır. Ortaya çıkan sorunlar kanuni düzenlemeler, doktrindeki çalışmalar ve yargı kararları ile çözülmeye çalışılmaktadır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this thesis is to reveal the legal responsibility of the athletes due to the damages that occur in the event of injury or death in sports competitions. Within the scope of sports activities, the actions of the athletes that they do mutually during training or competition are examined and it is tried to determine under which conditions these actions will result in legal liability. The general principles regarding to the illegal act regulated within the scope of Article 49 of the Turkish Code of Obligations have been mentioned and it has been revealed that there are some privileges concerning the reflection of this issue on sports law. Since there is freedom of movement in the nature of sports, every illegal act performed in the competition will not create legal responsibility. In case of occurance of a reason that eliminates the illegality and/or within the scope of accepted risk, the athlete will not be legally responsible. In addition, unlike the principles regarding illegal acts regulated in the general framework, the fault and the negligence of the athlete, which is valid in sports competitions, also have separate characteristics. In the event that the athlete's legal responsibility arises, a lawsuit for pecuniary and non-pecuniary damages will come to the fore. Today, the rise of interest in sports and the spread of sports activities increase the possibility of disputes and legal problems related to sports law. The problems that arises are tried to be solved with legal regulations, studies in the doctrine and judicial decisions.