İç kontrol süreçlerinin ve iç denetim faaliyetlerinin perakendecilik sektöründeki varlıkların azalmasına etkisi: Konya örneği
The effect of internal control processes and internal audit activities on retailing sector assets: The case of Konya
  1. Tez No: 781739
  2. Yazar: AHMET KOÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYNUR AKPINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: KTO Karatay Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Perakende işletmeciliği,“hizmet ve mal üretiminin koordineli bir şekilde örgütleme, planlama, kadrolama, yönlendirme ve kontrol etmek biçiminde açıklanabilir”. Fiziki olarak büyüyen kurumlarda çalışmaların adeti fazlalaştığı için bu değişimler esnasında kurum yetkililerinin şirket faaliyetlerini direkt olarak kontrol olanağı azalmaktadır. Meydana gelen bu olumsuz vaziyet işletme yönetiminin yalnız etkin bir iç kontrol sistemini faaliyete geçirmesiyle düzelebilir. Bu çalışmada, günümüz mağazacılık sisteminde yakın zamanda oluşturulmaya çalışılan Kayıp Önleme Departmanının ve bu departmanın mağaza iç kontrol süreçleri ve iç denetim faaliyetlerinin görülen varlık ya da kayıp azalmalarına etkisi ve bunun şirketler için zarardan nasıl kazanca dönüştürebileceği araştırılmıştır. Mağazalarda yaşanan varlık kayıplarının tespiti ve bu kayıpları önleme için tüm takım olarak nelere dikkat edilmesi gerektiği ve dikkat edilmesi gereken hususlarda yapılabilecek yanlış uygulamalarda nasıl kayıplar yaşanabileceği hakkındaki uygulamalar incelenmektedir. Çalışmada, mağaza içi departmanların birbirleriyle ilişkileri, birbirleri arasındaki etkileşimleri, mal kabul ve kasa hattı arasında tüm bölgeler araştırılmış olup personel farkındalığının etkisinin arttırılmasına katkıda bulunulmuştur. Üretim satış ve iade sürecinde yaşanabilecek kayıpların yapılacak kontroller ile nasıl önlenebileceğine ait çözüm önerileri getirilmiştir. Bu süreçler takip edilirken şirket ve çalışanlarının, hakları ve sorumlulukları da açıklanacaktır. Perakendecilik sektöründe faaliyet göstermekte olan kurumlar için hırsızlık, sabotaj, imaj güvenliği, gibi benzeri risklerin önlenmesinde etkin olarak uygulanan iç kontrol sisteminin kurumların öncelikli riskleri arasında yer alan kayıpların azaltılması konusunda da etkin bir rol oynamış olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Retail management can be explained as“organizing, planning, staffing, directing and controlling the production of services and goods in a coordinated manner”. Since the number of works increased in physically growing institutions, the ability of the institution officials to directly control the company's activities during these changes decreases. This negative situation can only be corrected by the operational management of an effective internal control system. In this study, the effect of the Loss Prevention Department, which has been tried to be established recently in today's merchandising system, and the store internal control processes and internal audit activities of this department, on the decrease in assets or losses and how this can be transformed into profit for companies were investigated. Practices on what should be considered as a whole team in order to detect asset losses in stores and prevent these losses, and how losses can be experienced in wrong practices that can be done in matters that need attention are examined. In the study, the relations between the in-store departments, their interactions with each other, all regions between the goods acceptance and checkout line were investigated and contributed to increasing the effect of personnel awareness. Solution suggestions have been made on how to prevent losses that may occur in the production, sales and return process with the controls to be made. While these processes are being followed, the rights and responsibilities of the company and its employees will also be explained. It has been found that the internal control system, which is effectively applied to prevent similar risks such as theft, sabotage, image security, for institutions operating in the retail sector, has also played an active role in reducing losses, which are among the priority risks of institutions.