Anadolu Selçuklu ve Osmanlı dönemi geleneksel süsleme motiflerinin günümüz ambalajlarına yansıması
Anatolian Seljuk and Ottoman period tradional ornamentation reflection of motifs on today's packaging
- Tez No: 781741
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜLYA KAROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: KTO Karatay Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Grafik Tasarım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 161
Özet
Tarih boyunca insanoğlu istek ve ihtiyaçlarına yönelik eylemlerde bulunmuş ve bu eylemler sonucunda yeni, farklı ve uygulanabilir çalışmalar ve buluşlara imza atmıştır. Geride pek çok sanat eserleri ve yapıtları bırakarak, tarihi günümüzde de yaşanır kılmışlardır. Sanat kavramı içerisinde gelişen ve birçok farklı alanları içerisine alan grafik tasarımda tarihimizin birer yansıması olarak ve günümüz sanatçılarının kaynak olarak kullandığı geleneksel sanatlarda motif süslemelerinin ambalaj tasarım alanında kullanımı oldukça yaygınlaşmıştır. Ambalaj yüzeylerinde geleneksel süsleme motiflerinin kullanımına bu tez çalışmasında detaylı olarak incelemeler yapılarak açıklanmıştır. Bu tez çalışması, altı bölümden oluşmaktadır. 1. Bölüm olan giriş ve alt başlıklar da tezdeki temel sorulara cevap aranmıştır. 2. Bölüm de Anadolu Selçuklu ve Osmanlı dönemi kısa tarihçeleri ve geleneksel süsleme sanatları ve çeşitlerine yer verilmiştir. 3. Bölüm de Grafik tasarım, tarihi süreçle birlikte grafik tasarım ilke ve elemanları anlatılmıştır. 4. Bölümde ise Grafik tasarım uygulama alanlarından ambalajın tarihçesi ve gelişim süreçleri ele alınmıştır. 5. Bölüm“Anadolu Selçuklu ve Osmanlı dönemi geleneksel süsleme motiflerinin günümüz ambalajlarına yansıması”olarak tezin temel konusu ele alınarak örneklerle açıklanmıştır. 6. Bölümde ve son kısım ise bulgular ve yorumlar başlığı altında piyasada satılan ürün ambalajlarından 10 ürün grafik tasarım ilke ve elemanlarına göre incelenmiştir. Araştırma sonuç kısmı ile tamamlanmıştır. Anahtar Kelimeler Anadolu Selçuklu ve Osmanlı, Grafik Tasarım, Motif, Ambalaj
Özet (Çeviri)
Throughout history, humans have taken action towards their wants and needs, resulting in new, different, and applicable studies and inventions. They have left behind many Works of art and constructions and have made history alive today. In the field of graphic design, which is a part of the concept of art and includes many different areas, the use of traditional decorative motifs in packaging design is quite widespread and as a source for contemporary artists. In this thesis study, the use of tradional decorative motifs on packaging surfaces will be examind in detail. This thesis study consists of six chapers. 1. The introduction and subheadings in the first chapter seek answer to the main questions in the thesis. 2. In the second chapter, short histories of the Anatolian Seljuk and Ottoman periods and traditional decorative arts and types are discussed. 3. In the third chapter, graphic design, its historical process, and graphic design principles and elements are described. 4. The fourth chaper, deals with the history and development of packaging, one of the fields of application of graphic design. 5. In the fifth chapter, the main subject of the thesis,“the reflection of traditional decorative motifs from the Anatolian Seljuk and Ottoman periods on modern packaging.”Is discussed with examples. 6. In the final chapter, findings and comments, 10 products sold on the graphic design principles and elements. The research results are completed. Keywords Anatolian Seljuk and Ottoman, Graphic Design, Pattern, Packaging